TI stawia na LED‑owe projektory
Amerykański koncern Texas Instruments zaprezentował nowy chipset DLP dla projektorów, w którym jako źrodło światła wykorzystywane są diody LED. Przedstawiciele TI twierdzą, że będzie to prawdziwa rewolucja w projektorach - nowy układ pozwolić ma na produkowanie urządzeń, które nie będą wymagały żadnych zabiegów konserwacyjnych ( np. wymiany lamp czy filtrów ).
19.06.2008 | aktual.: 19.06.2008 11:22
Oczywiście, sam pomysł stosowanie diod LED jako źródła światła w projektorze nie jest nowa - urządzenia wyposażone w takie podświetlenie są już na rynku od pewnego czasu ( ma je w ofercie m.in. Toshiba, Mitsubishi czy Samsung, a prototypy prezentowały firmy 3M i ViewSonic ). Texas Instruments jest jednak jednym z najważniejszych graczy w tym sektorze rynku i rozpoczęcie przez niego produkcji chipsetu opartego na LED może przyczynić się do szybkiego rozpowszechnienia tej technologii.
Nowy układ TI nazwano Brilliant Color DLP - zastosowano w nim diody typu PhlatLight Light Emitting Diode. Firma zamierza wkrótce zaprezentować pierwszy projektor zbudowany w oparciu o ten chipset. Roger Carver, przedstawiciel działu DLP Front Projection Texas Instruments, twierdzi, że będzie to urządzenie, którego użytkownik nie będzie musiał wykonywać żadnych działań konserwacyjnych - zbędne będzie wymienianie co pewien czas lamp czy filtrów ( są one dość drogie, co znacząco podnosi koszt korzystania z projektora ). Ale to nie wszystko - posiadacz projektora LED nie musi także czekać na schłodzenie się lampy przed wyłączeniem urządzenia; takie urządzenie będzie też pracowało ciszej niż tradycyjny projektor i zużywało mniej prądu.
Zdaniem Texas Instruments, połączenie systemu DLP z LED jest optymalną kombinacją - choćby dlatego, ze w konkurencyjnej ( dla DLP ) technologii LCD niezbędne jest korzystanie z filtrów polaryzacyjnych, które "odcinają" blisko połowę światła generowanego przez lampę czy diody.