Szkodliwe programy w Polsce grudzień 2009

Szkodliwe programy w Polsce grudzień 2009
Źródło zdjęć: © Kaspersky Lab

27.01.2010 09:32, aktual.: 27.01.2010 10:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kaspersky Lab Polska, prezentuje grudniowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Analiza dokonana została w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).

Raport składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się Top 1. najczęściej infekowanych polskich miast oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników Sieci. Dopełnieniem są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia.

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Powyższy wykres prezentuje miasta, które najbardziej przyczyniły się do infekowania polskich komputerów w grudniu. Stanowią one ponad 75. wszystkich infekcji. Dopełnieniem wykresu jest tabelka obejmująca zmiany w odniesieniu do ostatniego miesiąca.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

W grudniu w rankingu Top 1. miast ponownie pojawił się Kraków z wartością 2% infekcji w skali kraju. Aż cztery miasta nie zmieniły na liście swojej pozycji, są to standardowo już na pierwszym miejscu Warszawa, a także Bydgoszcz, Łódź i Gdańsk. Bydgoszcz po raz kolejny notuje bardzo wysoką liczbę infekcji. Także Lublin notuje skok na czwarte miejsce z wynikiem 5,52% infekcji (2,48% i ósma lokata w listopadzie).

Poniższa mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Każdy kolor (legenda) odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcji kraju.

• poniżej 5% - kolor żółty
• między 5,01% a 20% - kolor pomarańczowy
• między 20,01% a 30% - kolor czerwony
• powyżej 30. - kolor bordowy

Obraz
© Poziom infekcji w poszczególnych województwach, grudzień 200. (fot. Kaspersky Lab)

Połowa województw przekracza 5. infekcji - jest to więcej niż w poprzednim miesiącu. Dodatkowo, patrząc na skalę infekcji, potwierdzają się przypuszczenia, że w okresie świątecznym wzrasta liczba zarażeń komputerów. Jak zwykle najmniejsza liczba infekcji jest w województwach świętokrzyskim, opolskim oraz lubuskim. Największy wzrost infekcji odnotowało natomiast województwo lubelskie, głównie za sprawą Lublina, w którym liczba zainfekowanych komputerów zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Druga część raportu zawiera zestawienie Top 2. szkodliwego oprogramowania, które najczęściej atakowało polskich użytkowników.

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce

Druga część raportu przedstawia szkodliwe oprogramowanie (Top 20), które najczęściej atakowało komputery polskich użytkowników. Analogiczne zestawienie dla całego świata znajduje się pod adresem http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=575.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Wszystkie szkodliwe programy z powyższej tabeli odpowiadają za 65. infekcji w Polsce. W porównaniu do poprzednich zestawień, natychmiast rzuca się w oczy zmiana na pierwszym miejscu. Do tej pory niepodzielnie zajmowane było ono przez szkodniki określane jako Trojan.Win32.Generic (wykrywane przez moduł heurystyki). W grudniu jednak liczba infekcji wywołana przez trojana Trojan.Win32.Inject.alwi była tak duża, że co piąty zainfekowany komputer biorący udział w programie KSN posiadał tego szkodnika na dysku. Na drugiej pozycji, także z wysokim wynikiem, znajduje się Trojan-Downloader.Win32.Agent.cxyf, który odpowiada za pobieranie na komputer ofiary dodatkowych programów, głównie wykradających hasła i dane. Grudzień sprzyja atakom polegających na wyłudzeniach i kradzieżach danych, stąd w raporcie styczniowym obydwa trojany mogą być na wiele niższych pozycjach lub nawet wypaść z Top 20.

_ źródło Kaspersky Lab Polska _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)