Szkodliwe programy w Polsce - luty 2010

Szkodliwe programy w Polsce - luty 2010
Źródło zdjęć: © Kaspersky

12.03.2010 11:14, aktual.: 12.03.2010 11:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kaspersky Lab Polska, prezentuje lutowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Analiza dokonana została przez Macieja Ziarka, analityka z Kaspersky Lab Polska, w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).

Kaspersky Security Network (KSN) to innowacyjna technologia gromadzenia danych o zagrożeniach zaimplementowana w produktach firmy Kaspersky Lab przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych.

Raport składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się Top 1. najczęściej infekowanych polskich miast oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników Sieci. Dopełnieniem są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia ze stycznia.

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Na powyższym wykresie pokazanych zostało dziesięć miast, w których w lutym odnotowano największą ilość infekcji. Warto zauważyć, że łącznie odpowiadają one za prawie 80. infekcji w całym kraju. Poniższa tabelka stanowi dopełnienie wykresu i pokazuje, jakie zmiany zaszły w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Porównując powyższą tabelę z poprzednim raportem, można dojść do wniosku, że liczba infekcji zmniejszyła się, bowiem pięć miast odnotowało spadek, a na dziesiątej pozycji pojawiła się nowość. Niestety jest to mylne wrażenie, gdyż w rzeczywistości procentowy udział Top 10 w infekcji całego kraju wzrósł z 70% do niespełna 80%. Spadek na liście uwględnia jedynie zmianę pozycji względem poprzedniego badania, a nie liczby infekcji. Najwyższe noty jak zwykle otrzymała Warszawa, co jest już normą w naszych zestawieniach. Na drugim miejscu znajduje się Wrocław, który podwoił liczbę zarażeń. Zamiast Gdyni, na dziesiątym miejscu pojawił się Olsztyn. Poniższa mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Każdy kolor (legenda) odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcji kraju.

• poniżej 1,5% - kolor zielony
• między 1,51% a 5% - kolor żółty
• między 5,01% a 9% - kolor pomarańczowy
• między 9,01% a 20% - kolor czerwony
• powyżej 20. - kolor bordowy

Obraz
© Poziom infekcji w poszczególnych województwach, luty 201. (fot. Kaspersky Lab)

Lutowy raport jest pod pewnym względem wyjątkowy. Aż w czterech województwach zanotowano liczbę infekcji poniżej 1,5. (oznaczone kolorem zielonym). Oznacza to, że w stosunku do stycznia, do województw o najmniejszej liczbie zarażeń dołączyło lubuskie oraz podlaskie. Województwo dolnośląskie zaznaczone kolorem czerwonym zawdzięcza wysoką pozycję głównie dzięki miastu Wrocław.

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce

Druga część raportu dotyczy Top 2. szkodliwego oprogramowania, jakie najczęściej atakowało polskich użytkowników.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Od lutowego zestawienia zdecydowaliśmy się na wprowadzenie dodatkowego oznaczenia w tabeli Top 2. szkodliwego oprogramowania - "powrót". Oznacza on, że szkodnik nie jest zupełną nowością, lecz pojawił się w zestawieniu dwa miesiące przed aktualnym i nie był nieobecny przez ponad trzy miesiące.

W lutym największy wzrost zanotował szkodnik EZula.heur, który rozpowszechnia się najczęściej poprzez spam, strony pornograficzne oraz sieci P2P. Jego głównym zadaniem nie jest typowe zbieranie informacji, lecz łączenie się z odpowiednimi serwerami i pobieranie innych szkodników. Największy spadek zaliczył Krap.ag rozprzestrzeniający się między innymi przy pomocy poczty elektronicznej (w formie załącznika), a którego jednym z zadań jest pokazywanie fałszywych alertów systemu Windows.

_ Źródło: Kaspersky Lab _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)