Szkodliwe programy w Polsce - I kwartał 2010

Szkodliwe programy w Polsce - I kwartał 2010

Szkodliwe programy w Polsce - I kwartał 2010
Źródło zdjęć: © Kaspersky
10.05.2010 13:54, aktualizacja: 10.05.2010 14:11

Kaspersky Lab Polska prezentuje raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski w I kwartale 2010 roku. Analiza dokonana została w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).

Podobnie jak raporty miesięczne, tak i ten został podzielony na dwie części. W pierwszej znajduje się zestawienie Top 1. najczęściej infekowanych polskich miast w okresie od lipca do września oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z listy Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników. Dopełnieniem wykresów są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia.

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast

Z zestawienia zniknął Kraków, a na jego miejscu pojawiła się Gdynia. W ciągu całego I kwartału sukcesywnie co miesiąc Wrocław notował coraz większą liczbę infekcji. Daje mu to obecnie drugie miejsce. Warszawa i Gdynia od raportu z III kwartału pozostają wciąż na tych samych miejscach. W stosunku do ostatniego zestawienia, pozycji nie zmienił także Poznań.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)
Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Mapa znajdująca się poniżej prezentuje poziom infekcji w konkretnych województwach. W porównaniu do poprzedniego zestawienia kwartalnego zaszły jednak zmiany w legendzie. Zmieniona została skala oraz dodana nowa barwa –. zielona, która przypisana jest województwom z infekcjami poniżej 1,5% w skali kraju. W okresie od stycznia do marca aż w trzech województwach utrzymał się taki właśnie poziom. Najwięcej infekcji przybyło w dolnośląskim, głównie za sprawą Wrocławia.

• poniżej 1,5% - kolor zielony
• między 1,51% a 5% - kolor żółty
• między 5,01% a 9% - kolor pomarańczowy
• między 9,01% a 20% - kolor czerwony
• powyżej 20. - kolor bordowy

Obraz
© Poziom infekcji w poszczególnych województwach, I kwartał 201. (fot. Kaspersky Lab)

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce

Druga część raportu składa się z tabeli prezentującej 2. szkodliwych programów, które odpowiadają za największą ilość infekcji polskich komputerów w I kwartale 2010.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Wraz z nowym rokiem, na liście Top 20 szkodliwych programów dla pierwszego kwartału pojawiło się bardzo dużo nowości w stosunku do IV kwartału 2009. Większość z tych szkodników była obecna w zestawieniu dla lutego i marca. Spośród szkodników obecnych od poprzedniego zestawienia, jedynie rootkit TDSS.aa odnotował wzrost. Pozostałe aplikacje mają tendencję spadkową. Największą trojan Agent2.cicg, który odpowiada za kradzież haseł i loginów dzięki wbudowanej opcji keyloggera.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)