Szkodliwe programy w Polsce - III kwartał 2009

Szkodliwe programy w Polsce - III kwartał 2009

Szkodliwe programy w Polsce - III kwartał 2009
Źródło zdjęć: © Kaspersky Lab
16.12.2009 11:48, aktualizacja: 16.12.2009 13:14

Kaspersky Lab Polska, producent rozwiązań do ochrony danych, prezentuje raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski w III kwartale 2009 roku. Analiza dokonana została w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN)

Podobnie jak raporty miesięczne, tak i ten został podzielony na dwie części. W pierwszej znajduje się zestawienie Top 1. najczęściej infekowanych polskich miast w okresie od lipca do września oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z listy Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników. Dopełnieniem wykresów są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast
Wszystkie miasta, jakie znalazły się w zestawieniach z lipca, sierpnia oraz września są także obecne w podsumowaniu kwartalnym. Nie jest już nowością pierwsze miejsce Warszawy. W szczytowym okresie odpowiadała za 40,5. infekcji w skali kraju (lipiec), najniższy wynik zanotowała we wrześniu, 34,9% infekcji. Na ostatnim miejscu znajduje się Bolesławiec. Mimo że był on obecny tylko w jednym zestawieniu, liczba infekcji była tam na tyle duża, że znalazł się wśród grona najczęściej infekowanych polskich miast w III kwartale 2009.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Poniższa mapa przedstawia poziom infekcji występujący w poszczególnych województwach. Wszystko zostało sporządzone w oparciu o poniższą legendę, gdzie dany kolor odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcjach w skali kraju. Mimo że wartość infekcji jest inna, to kolory na mapie odpowiadają dokładnie tym z raportu wrześniowego.

• poniżej 5% - kolor żółty
• między 5,01% a 20% - kolor pomarańczowy
• między 20,01% a 30% - kolor czerwony
•. powyżej 30% - kolor bordowy

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce
Druga część raportu składa się z tabeli prezentującej 2. szkodliwych programów, które odpowiadają za największą ilość infekcji polskich komputerów w III kwartale 2009.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Kaspersky Lab)

Szkodniki, które znalazły się w zestawieniu Top 2. odpowiadają za ponad 46% infekcji komputerów w skali kraju w III kwartale 2009 roku. Warto zauważyć, że pierwsze pięć pozycji zajmują szkodliwe aplikacje z września, które wówczas także zajęły bardzo wysokie lokaty. Na przykład, Win32.PopMenu.i (zajmujący drugie miejsce) odpowiada za wyświetlanie reklam i ofert handlowych bezpośrednio w systemie użytkownika. Działanie tego szkodnika jest bardziej irytujące, niż niebezpieczne. Z kolei GameThief, który pojawił się wyłącznie w sierpniowym zestawieniu, na liście kwartalnej zajmuje 8 pozycję. Jego głównym zadaniem jest kradzież kont do gier online.

„Zarówno mapka z województwami jak i lista Top 20 szkodliwych programów pokrywa się w dużej mierze z zestawieniem wrześniowym”, mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. „Pokazuje to, jak bardzo ten właśnie miesiąc wpłynął na kształtowanie się wyników dla III kwartału”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)