System wideokonferencji przyszłości

System wideokonferencji przyszłości
Źródło zdjęć: © Intel

07.07.2011 11:39, aktual.: 07.07.2011 15:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co zrobić, aby w przyszłości współpracować w prostszy, a zarazem bardziej efektywny sposób? Odpowiedzi na to pytanie poszukują badacze z Intel Labs. Na konferencji Research @ Intel 2011 zaprezentowali oprogramowanie, które upraszcza sposób prowadzenia wideokonferencji i czyni je bardziej spontanicznymi

Dla firm, których pracownicy rozsiani są w różnych lokalizacjach wideokonferencje są idealnym narzędziem pracy, oszczędzającym czas i redukującym koszty podróży. Współczesne systemy konferencyjne wymagają jednak każdorazowego ustanowienia połączenia wideo pomiędzy uczestnikami, co czyni je uciążliwymi w obsłudze. Naukowcy z Intel Labs znaleźli sposób, aby konwersacje wideo były bardziej spontaniczne i łatwiejsze w nawiązywaniu. Pomysł jest prosty: wideokonferencja jest ustanawiana w momencie, w którym jej uczestnicy spojrzą w kamerę. Natomiast jeśli któryś z uczestników zignoruje kamerę, obraz w niej rozmywa się, dźwięk jest przerywany, a wideokonferencja jest wówczas pauzowana lub kończona.

Obraz
© Osoba, która nie zwraca uwagi na kamerę jest rozmyta (z lewej). Obrazek z prawej pokazuje kluczowy dla działania systemu przekaz ukryty w głębi transmisji wideo, m.in. odwracaną od kamery głowę uczestnika konferencji. (fot. Intel)

Oprogramowanie do obsługi takich wideokonferencji nie wymaga kalibracji kamery i wykorzystuje istniejące standardy wideo, a ponadto współpracuje z obecnymi kamerami i systemami operacyjnymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)