Polski system automatycznej zamiany mowy na tekst

Polski system automatycznej zamiany mowy na tekst
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

01.10.2009 14:20, aktual.: 01.10.2009 14:37

Przeznaczony dla branży medycznej inteligentny system do rozpoznawania i zamiany mowy na tekst MagicScribeMedical stworzyli - po 4 latach prac - specjaliści z Politechniki Wrocławskiej i firma Unikkkon Integral. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, system pozwoli polskim lekarzom trzykrotnie szybciej opisywać wyniki badań diagnostycznych

Systemy rozpoznawania mowy i zamiany jej na tekst są już od lat stosowane przez lekarzy w krajach angielskojęzycznych, na przykład przez radiologów opisujących badania rentgenowskie czy USG. Jednak język polski, najeżony rozmaitymi "ś" i "ć", długo opierał się próbom opracowania podobnego oprogramowania.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

MagicScribeMedical rozpoznaje dyktowany tekst, przekształca go na tekst pisany, a następnie zachowuje zapisaną notatkę w postaci pliku na dysku. Można dyktować bezpośrednio, jak również wykorzystać nagrane wcześniej pliki cyfrowe (np. z cyfrowego dyktafonu).

Jak wykazały testy, rozpoznawanie i zamiana mowy na tekst odbywają się w czasie rzeczywistym z dokładnością rzędu 9. procent. System jest dokładniejszy niż tradycyjne pisanie przy użyciu klawiatury i myszki - nie popełnia błędów w pisowni oraz uczy się w miarę korzystania z niego. "Testy przeprowadzone z udziałem lekarzy i pacjentów potwierdziły przydatność systemu"- zapewniła PAP wiceprezes firmy, Daniela Grabowska.

Zastosowanie odpowiednich słowników, zwanych Dziedzinowymi Korpusami Mowy, pozwala na razie zapisywać teksty dotyczące diagnostyki rentgenowskiej, ultrasonograficznej i za pomocą tomografii komputerowej. Do końca roku ma być gotowy słownik dla całej branży medycznej. Twórcy systemu zapewniają, że branżowe słowniki z sekwencjami fachowej nomenklatury gwarantują "łatwe i szybkie tworzenie notatek oraz obszernych opisów medycznych, z zachowaniem pełnej poprawności i fachowości używanego słownictwa".

Od 1 października system zostanie wdrożony w jednej z prywatnych sieci centrów diagnostycznych - obejmie 10. użytkowników w 15 oddziałach na terenie całej Polski.

"Wdrożeniem systemu, obok prywatnych placówek, zainteresowanych jest także kilka dużych państwowych szpitali, m.in. Centrum Zdrowia Dziecka. Koszt oprogramowania dla jednego użytkownika wynosi około 250. zł" - poinformowała Grabowska.

Zapowiedziała, że twórcy systemu pracują nad zastosowaniem go w administracji publicznej - m.in. przy protokołowaniu posiedzeń rad, a także w policji i sądach oraz Instytucie Monitorowania Mediów. W ciągu roku ma też być gotowe rozwiązanie, które pozwoli wysyłać SMS-y głosem, ale jego szczegóły nie są na razie ujawniane.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)