Sharp: LCD z wbudowanym... skanerem

Sharp: LCD z wbudowanym... skanerem

02.10.2007 12:00

Japoński Sharp zaprezentował na trwających w targach CEATEC prototyp niezwykle ciekawego urządzenia. Jest to 3,5-calowy wyświetlacz LCD ze zintegrowanym skanerem. Dzięki temu może on pełnić funkcję ekranu dotykowego ( o zdecydowanie większych możliwościach niż tradycyjne rozwiązania tego typu ), rozpoznawać odciski linii papilarnych czy skanować dokumenty.

Budowa prototypu ( o rozdzielczości 320 x 480 pikseli ) jest dość skomplikowana - skaner jest wbudowany w strukturę wyświetlacza ( obok każdego piksela LCD umieszczono piksel skanera ). Dzięki temu możliwe jest np. szybkie zeskanowanie wizytówki ( poprzez przyłożenie jej do ekranu ) czy jednoczesne wykonywanie kilku operacji "dotykowych" w różnych punktach wyświetlacza ( w tradycyjnych ekranach sterowanych dotykiem nie ma takiej możliwości ). Co ważne, dzięki temu, że w rozwiązaniu Sharpa nie zastosowano nakładki dotykowej, obraz wyświetlany przez urządzenie jest zdecydowanie wyraźniejszy i jaśniejszy niż w przypadku innych wyświetlaczy dotykowych.

Przedstawiciele japońskiego koncernu podczas prezentowania możliwości wyświetlacza pokazali, że można go wykorzystać do skanowania tekstu - zdigitalizowanie standardowej wizytówki trwało ok. sekundy.

Rzecznik firmy mówi, że na razie panel wciąż jest w fazie prototypu, jednak prace nad nim są już prawie zakończone i prawdopodobnie na początku przyszłego roku na rynku pojawią się pierwsze wykorzystujące go urządzenia ( producenci telefonów testują już to rozwiązanie w swoich produktach ). Sharp zapewnia, że nowa technologia otworzy przed użytkownikami urządzeń mobilnych ( to przede wszystkim w nich będą montowane nowe panele ) nieznane wcześniej możliwości - dzięki niej ekran będzie mógł pełnić funkcję urządzenia autoryzacyjnego ( skanowanie linii papilarnych ), skanera ( np. wizytówek lub kodów paskowych ); możliwe też będzie wprowadzenie do gier nowego, wielopunktowego systemu dotykowego sterowania.

Warto wspomnieć, że konkurenci Sharpa prezentowali już wcześniej zbliżone rozwiązania. W 2003 r. na targach Electronic Display Expo w Tokio podobny prototyp pokazał Panasonic - jednak urządzenie to nigdy nie trafiło na rynek.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)