Pyongyang, Kaesong and Hoichun - centra szkoleniowe Korei Północnej

Pyongyang, Kaesong and Hoichun - centra szkoleniowe Korei Północnej

06.12.2007 21:00

Korea Północna, Korea Południowa i Chiny zjednoczyły siły w projekcie Hana Linux. Ma on na celu stworzenie dystrybucji Linux, która będzie platformą dla urzędów administracyjnych oraz placówek edukacyjnych.

Projekt Hana Linux został ogłoszony w listopadzie bieżącego roku w Yenji ( Chiny ). Oprócz samego systemu operacyjnego obie Koree będą współpracować nad opracowaniem nowatorskiego pakietu narzędzi biurowych w języku koreańskim. W związku z całym przedsięwzięciem pojawiła się obietnica ujednolicenia niektórych aspektów rynku IT w trzech krajach. Dotyczyć ma ona między innymi terminologii oprogramowania i sprzętu.

Wraz z wydaniem rodzimej dystrybucji, ma powstać kilka ośrodków rozlokowanych w miastach Yenben, Dandung, Pyongyang, Kaesong i Hoichun, w których będą odbywały się specjalistyczne szkolenia dla deweloperów w dziedzinie programowania aplikacji pod systemami Linux i administracji systemów *niksowych.

W tym roku kraje azjatyckie wykazywały niespotykane dotąd zainteresowanie systemami alternatywnymi. Również takie firmy jak Novell są bardzo zainteresowane promowaniem swoich rozwiązań na tamtych terenach. Za przykład może służyć Korea Południowa, która wykorzystuje w coraz większym stopniu oprogramowanie open source w edukacji, a od 2003 prawie 30% wszystkich serwerów rządowych przeszło na platformy oparte na dystrybucjach Linux. Proces przechodzenia na alternatywne rozwiązania oczywiście jeszcze się nie zakończył, a świat open source dopiero otwiera się dla krajów Azjatyckich.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)