Porównanie cen Internet BSA z ofertą TP

Porównanie cen Internet BSA z ofertą TP

13.07.2007 02:57, aktual.: 13.07.2007 05:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

UKE przeprowadził analizę cen usług dostępu szerokopasmowego świadczonych w ramach umów BSA przez operatorów alternatywnych i TP.

Rynek usług dostępu do sieci Internet w Polsce w roku 2006 wszedł w fazę bardzo dynamicznego rozwoju i kontynuuje ją w 2007 r. W roku 2006 nastąpił znaczny przyrost abonentów, wzrost liczby osób korzystających z Internetu oraz wyraźny spadek cen szerokopasmowego dostępu do Internetu przy jednoczesnym wzroście popularności usług szerokopasmowych. Ważną zmianą w warunkach świadczenia usług szerokopasmowych było zlikwidowanie tzw. limitów transferów, które obecnie nie występują w ofertach największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce.

Rozwój rynku dostępu do sieci Internet w ostatnim roku spowodowany był głównie częściowym uwolnieniem rynku usług telekomunikacyjnych. Tempo wzrostu liczby użytkowników Internetu jednak nie było zadowalające i w związku z tym Prezes UKE w roku 2006 podjął szereg decyzji, które przyczyniły się między innymi do zwiększenia liczby osób korzystających z usług dostępu do sieci Internet i znacznego spadku cen.

Na początku bieżącego roku pojawiły się pierwsze oferty operatorów alternatywnych wykorzystujących ofertę ramową BSA. GTS Energis i Netia jako pierwsi operatorzy alternatywni rozpoczęli świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego klientom detalicznym podłączonym do sieci TP. Pod koniec czerwca 2007 r. usługi dostępu szerokopasmowego przy wykorzystaniu infrastruktury TP zaoferowało Tele2 Polska, a z początkiem lipca 2007 r. również Telefonia Dialog.

Wszyscy operatorzy przygotowali swoje oferty na bazie oferty TP i świadczą je na bardzo podobnych warunkach. Stosują nawet zbliżone techniki marketingowe, tzn. w pierwszych okresach rozliczeniowych stosują duże upusty cenowe, a następnie opłata abonamentowa drastycznie wzrasta, w niektórych przypadkach nawet pięciokrotnie. Wyjątkiem wśród analizowanych ofert jest usługa DialogNet Globalny, której miesięczne abonamenty są stałe przez cały okres obowiązywania umowy. Wszyscy operatorzy, którzy rozpoczęli świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego stosują te same okresy obowiązywania umów oraz oferują usługi o takich samych parametrach przepustowości.

Jednak mimo tylu podobieństw oferty poszczególnych operatorów różnią się między sobą poziomem cen za określone przepływności. Przedstawione w dalszej części analizy oferty poszczególnych operatorów obowiązują na dzień 10 lipca 2007 r.

Z analizy wynika, że dzięki decyzjom Prezesa UKE podjętym w roku 2006 możliwe było pojawienie się konkurencyjnych ofert w zakresie dostępu szerokopasmowego dla klientów Telekomunikacji Polskiej dzięki hurtowej usłudze Bitstream Access. Do końca kwietnia 2007 r. umowy w tym zakresie podpisane zostały przez Telefonię Dialog, Netię, GTS Energis, e-Tel Polska, E-TELKO, ETOP, Długie Rozmowy, Tele2 Polska, Intertele, Exatel. Spośród wymienionych spółek cztery rozpoczęły już świadczenie usług dostępu do sieci Internet klientom indywidualnym.

Należy jednak zauważyć, iż mimo pojawienia się konkurencji, która ma możliwość świadczenia usług na łączach TP, operator zasiedziały nie zmienił swojej oferty i nie obniżył opłat abonamentowych od ponad pół roku.

Najważniejsze z punktu konkurencyjności jednak jest to, że abonenci mają w końcu realną możliwość wyboru firmy, z której usług chcieliby skorzystać. Porównując oferty poszczególnych operatorów mogą wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę usługi dostępu do sieci Internet.

Ostatnie kroki konkurencji, tzn. oferta Netii, świadczą, że operatorzy telekomunikacyjni są gotowi rezygnować ze swojej marży w celu pozyskania nowych klientów usług szerokopasmowych. Dzięki pozyskaniu większej grupy abonentów mają szansę w przyszłości zaoferować im dodatkowe usługi multimedialne takie jak video na żądanie czy telewizję.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także