Nowe funkcje w telefonach Lumia. Nokia nadrabia zaległości

Nowe funkcje w telefonach Lumia. Nokia nadrabia zaległości
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

31.07.2012 11:46, aktual.: 31.07.2012 22:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po wielu miesiącach oczekiwań, Nokia udostępniła w Polsce oficjalną aktualizację oprogramowania, dla telefonów Lumia 710 i 800. Modele te nareszcie mogą pochwalić się funkcją tetheringu. Przy okazji wprowadzono kilka innych nowości i zapowiedziano udostępnienie ciekawych aplikacji.

Aktualizacja systemu jest dostępna dla dwóch modeli z serii Lumia: 800 i 710. Oprogramowanie jest dostarczane przez firmę Microsoft i udostępniane sukcesywnie, w zależności od modelu i operatora. W Polsce aktualizacja jest dostępna już u prawie wszystkich operatorów. Dostępności aktualizacji można sprawdzić na stronie Nokii.

Do najważniejszych usprawnień dostępnych po aktualizacji należą funkcje:
- udostępnianie połączenia z internetem 3G za pośrednictwem sieci Wi-Fi (tethering),
- wyciszanie połączeń przychodzących przez odwrócenie telefonu.

W przypadku serii Lumia, do tej pory, tymi funkcjami mogli cieszyć się wyłącznie posiadacze najnowszych modeli - 90. oraz 610. Musimy przyznać, iż biorąc pod uwagę tak długi czas oczekiwania na aktualizację, zmian jest naprawdę niewiele. Brak tetheringu w Lumii 800 - swego czasu flagowym modelu, który miał pozwolić odbudować siły fińskiego koncernu - było nieporozumieniem. Niestety producent nie naprawił swojego błędu udostępniając aktualizację systemu do Windows Phone 7.5 Mango. Dopiero teraz smartfony Nokii otrzymały funkcję, która w przypadku wielu innych konkurencyjnych modeli od dawna jest już standardem. Ponadto wyciszanie dzwonka przez odwrócenie telefonu już dawno oferowały starsze modele z biznesowej serii E. Dziwne, że Nokia tak dopiero teraz wprowadza ją w swoich najnowszych modelach.

Oprócz wymienionych wcześniej funkcji, nowa wersja oprogramowania umożliwia pobranie dwóch nowych aplikacji. W Marketplace dostępna jest już aplikacja Wyślij do (Play to DLNA), umożliwiająca przesłanie multimediów za pomocą Wi-Fi do telewizora obsługującego DLNA oraz Nokia Trailers, umożliwiająca oglądanie zapowiedzi wideo nowych propozycji filmowych. Ponadto Nokia zapowiedziała inne nowości dostępne z poziomu sklepu z aplikacjami. Udostępnione zostaną dodatkowe funkcje aparatu, takie jak możliwość robienia zdjęć panoramicznych, funkcja samowyzwalacza, inteligentne robienie zdjęć grupowych oraz robienie zdjęć seryjnych. Z kolei aplikacja City lens, wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość, ma zmienić sposób podróżowania i zwiedzania miast. Aktualnie jest ona w fazie testów - można ją pobrać z Beta labs.

Na użytkowników modeli Lumia czeka jeszcze możliwość dzielenia się kontaktami, licznik wykorzystanych danych i kilka innych nowości, które będą dostępne wkrótce w Marketplace. Wszystkie aplikacje będą dostępne zarówno na zaktualizowanych modelach Lumia 71. i Lumia 800 oraz modelu Lumia 900. Większość nowych aplikacji, poza City lens, będzie również dostępna dla modelu Lumia 610.

Jak łatwo można zauważyć, Nokia nadrabia poważne zaległości w stosunku do konkurencji. Szkoda tylko, że robi to tak powoli. Po zapowiedzi braku aktualizacji obecnych modeli Lumia do Windows Phone 8 Tango, Nokia szykuje dla ich użytkowników coś na pocieszenie. "Stare" telefony Lumia 900. Lumia 800, Lumia 710 i Lumia 610 otrzymają aktualizację do wersji Windows Phone 7.8. Oprogramowanie będzie oferowało niektóre funkcjami systemu Windows Phone 8, takie jak nowy ekran startowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (26)
Zobacz także