Nowa rodzina procesorów Intel Xeon 7500

Nowa rodzina procesorów Intel Xeon 7500

Nowa rodzina procesorów Intel Xeon 7500
31.03.2010 10:42

Firma Intel wprowadziła na rynek serię procesorów Intel Xeon 7500, osiągając kulminacyjny etap przechodzenia na architekturę „Nehalem”. W ciągu niespełna 90 dni Intel wprowadził zupełnie nowe procesory do komputerów stacjonarnych, laptopów i serwerów, które oferują większą energooszczędność oraz moc obliczeniową.

Nowe procesory Intel Xeon mogą działać w konfiguracjach zawierających od dwóch do 25. procesorów na serwer, a w czołowych korporacyjnych testach wydajnościowych osiągają średnio trzykrotnie lepsze wyniki niż istniejąca seria Xeon 7400 i są wyposażone w ponad 20 nowych funkcji zwiększających niezawodność.

Na przykład, nowe procesory z serii Intel Xeon 750. są pierwszymi jednostkami wyposażonymi w funkcję Machine Check Architecture (MCA) Recovery, dzięki której współpracują z systemem operacyjnym i menedżerem maszyn wirtualnych, aby usunąć skutki krytycznych błędów systemu. Mechanizm ten był dotychczas dostępny tylko w rodzinie Intel Itanium i procesorach RISC.

Obraz
© (fot. Intel)

Nowe możliwości procesorów Xeon 750. pozwalają skonsolidować nawet 20 starszych, jednordzeniowych, czteroukładowych serwerów w jeden serwer wyposażony w procesor Intel Xeon 7500 przy zachowaniu tego samego poziomu wydajności. Jednocześnie pozwolą osiągnąć nawet 92-procentowe zmniejszenie kosztów energii.

Seria Xeon 7500 oferuje skalowalność za sprawą modularnych elementów konstrukcyjnych połączonych magistralą Intel QuickPath (QPI). QPI umożliwia budowanie skalowalnych serwerów ośmioprocesorowych, które nie wymagają wyspecjalizowanych kontrolerów firm trzecich do „sklejenia” systemu w całość. Intel współpracuje też z producentami systemów nad rozwiązaniami „ultraskalowymi” — 16-procesorowymi przeznaczonymi dla przedsiębiorstw i nawet 256-procesorowymi z obsługą 16 terabajtów pamięci przeznaczonymi do „superwęzłów” HPC (high- performance computing), wykonujących aplikacje, które wymagają wysokiej przepustowości, takie jak analiza finansowa, prognozy pogody i sekwencjonowanie genomów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)