Nie daj się nabrać oszustom na Allegro

Nie daj się nabrać oszustom na Allegro

07.08.2009 13:54, aktual.: 07.08.2009 14:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Praktycznie od początku istnienia serwisów aukcyjnych istnieją również ludzie, którzy utrzymują się z oszukiwania kupujących i sprzedających. Niejednokrotnie słyszeliśmy już o nieuczciwych sprzedawcach, którzy po wpłaceniu na ich konto wylicytowanej kwoty wysyłają np.: cegłę zamiast telefonu komórkowego. Teraz jednak oszuści znaleźli jeszcze prostszy sposób na okradanie allegrowiczów

Najnowszy sposób, w jaki złodzieje okradają kupujących jest bardzo prosty. Przestępcy obserwują kto wygrał aukcję i zaraz po jej zakończeniu wysyłają do zwycięzcy maila z informacją, aby wpłacił wylicytowaną kwotę na podane konto. Opisany sposób jest bardzo skuteczny ponieważ ofiara po otrzymaniu informacji od Allegro o wygraniu aukcji oczekuje właśnie na podanie numeru konta sprzedawcy. Nawet, jeśli w wysyłanym automatycznie przez serwis powiadomieniu o zakończeniu aukcji podany jest numer konta, na które należy przelać pieniądze, po otrzymaniu maila od fałszywego sprzedawcy wiele osób nie zwraca uwagi, że numery kont się nie zgadzają.

Obraz
© (fot. IDG)

Skala procederu jest szeroka. W ubiegłym roku policjanci wpadli na trop dwóch grup oszustów. W Gdańsku zatrzymano czwórkę młodych ludzi (w wieku 17-2. lat). Według wstępnych szacunków policji przywłaszczyli sobie ok. 100 tys. zł od ponad 70 osób z całego kraju. Funkcjonariusze z Wrocławia namierzyli dwóch oszustów, którzy okradli przynajmniej 150 osób na kwotę nie mniejszą niż 250 tys. zł. - Postępowanie jeszcze jest w toku - mówi Wojciech Wybraniec z wrocławskiej komendy. - Cały czas wpływają też nowe zgłoszenia - dodaje.

Jak się chronić przed oszustami? Najprostsze rozwiązania są najlepsze, sprawdzajmy dokładnie czy otrzymany mail jest od osoby, od której wylicytowaliśmy towar. Często wystarczy zweryfikować czy adres nadawcy listu zgadza się z adresem sprzedawcy podanym w serwisie aukcyjnym. Przy zawieraniu transakcji na większe kwoty warto również zadzwonić do sprzedawcy i potwierdzić telefonicznie otrzymany e-mail z numerem konta. Niestety wraz z dobrodziejstwami, jakie niesie Internet przyszła do nas również konieczność ograniczenia zaufania i zachowania większej ostrożności.

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (348)
Zobacz także