Trwa ładowanie...
dwhf2x3

Allegro

Najnowsze informacje
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Allegro.pl jest portalem aukcyjnym prowadzonym przez Grupę Allegro.

Historia, założyciele

Allegro zostało założone przez poznańską spółkę Surf Stop Shop sp. z o.o. 13 grudnia 1999 roku. Pomysłodawcą platformy był Arjan Bakker, a programistą Tomasz Dudziak. Pierwotnie portal miał nazywć się „Zatoka”, jednak nazwa była już zajęta. W 2000 roku przejęło je brytyjskie przedsiębiorstwo, które specjalizowało się w tworzeniu aukcyjnych serwisów – QXL.com PLC. W 2003 roku Allegro zdobyło pierwszy milion użytkowników.

Od 2007 roku użytkownicy mogą zakładać w ramach portalu własne sklepy. Trzy lata później wprowadzono możliwość dokonywania zakupów przez osoby niezarejestrowane na portalu. W 2011 roku dochodzi do zjednoczenia spółek QXL Poland, OtoMoto, Ceneo, Bankier i Internet Service w jedną, którą nazwano Grupa Allegro. W 2015 roku wprowadzono Allegro Ads, czyli nowy system promowania ofert. Od 2017 roku Grupa Allegro należy do MIH Allegro B.V.

Właściciel

Portal Allegro jest częścią Grupy Allegro, której udziały ma Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Dyrektorem Grupy Allegro jest Arjan Bakker.

Działalność

Platforma Allegro początkowo była serwisem aukcyjnym, na którym można było kupić i sprzedać przedmioty, które były licytowane. Z czasem wprowadzono możliwość kupna przedmiotu od razu po wyznaczonej cenie - „Kup teraz”. Obecnie wiele sklepów wykorzystuje Allegro, by w ramach portalu sprzedawać swoje produkty po regularnych, nielicytowalnych cenach. W ten sposób Allegro funkcjonuje także jako sklep internetowy.
Przedmioty na portalu są podzielone według nastepujących działów:

  • Elektronika,
  • Moda i uroda,
  • Dom i zdrowie,
  • Dziecko,
  • Kultura i rozrywka,
  • Sport i wypoczynek,
  • Motoryzacja,
  • Kolekcje i sztuka,
  • Firma. Przy każdej kategorii są także umieszczane artykuły, które mają doradzić i pomóc w wyborze przedmiotu.

Oprócz strony internetowej, użytkownicy mogą także obsługiwać swoje konta przez Mobilne Allegro, które jest dostępne na Androida i iOS.

Wchodząc naprzeciw młodym użytkownikom, Allegro oferuje także Konto Junior, które jest przeznaczone dla użytkowników powyżej 13 roku życia, ale poniżej 18. Ma ono pewne ograniczenia, np. nastolatek nie może kupować przedmiotów z określonych kategorii (m.in. Nieruchomości, Wina, Erotyka), rozkładać opłat na raty czy też założyć sklepu Allegro. Po ukończeniu 18. roku życia konto automatycznie zmienia się w zwykłe.

Do Grupy Allegro należy obecnie serwis Allegro.pl i portal Ceneo. W przeszłości wskład grupy wchodziły także także portale jak: Bankier.pl, Oferia, Agito.pl, Vat.pl .

Od 2017 roku toczy się postępowanie wyjaśniające przeciwko Grupie Allegro, która miałaby na platformie Allegro.pl manipulować wynikami wyszukiwań i w ten sposób ograniczać dostęp do oferty konkurencji.

Od 2015 roku Allegro, przy współpracy Tomaszem Bagińskim i Platige Image, angażuje się w projekt Legendy Polskie, w ramach którego powstają futurystyczne interpretacje polskich podań i legend. Krótkometrażowe filmy są dostępne na portalu Youtube, zostały docenione nie tylko przez internautów, ale i polski fandom, który przyznał jednemu z nich w 2017 roku nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Liczba placówek

Portal aukcyjny Allegro ma oddziały w 5 miastach w Polsce: w Poznaniu, Warszawie, Toruniu, Wrocławiu i Krakowie. Jednak działalność opiera się na platformie internetowej.

Wartość

W 2016 roku portal Allegro.pl został sprzedany za prawie 13 miliardów złotych (3,25 miliarda dolarów).

dwhf2x3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwhf2x3
dwhf2x3
dwhf2x3
Więcej tematów
dwhf2x3