Microsoft zrobi system dla niepiśmiennych?

Microsoft zrobi system dla niepiśmiennych?

Microsoft zrobi system dla niepiśmiennych?
Źródło zdjęć: © Microsoft
10.03.2008 15:00, aktualizacja: 10.03.2008 16:00

Specjaliści z Działu Badań i Rozwoju Microsoftu pracują nad nową technologią, która ma pozwolić na wygodne korzystanie z komputera osobistego osobom, które nie potrafią czytać i pisać. Celem projektu jest stworzenie interfejsu opartego na wszelkiego rodzaju piktogramach i obrazkach.

Pracami nad takim system zajmują się specjaliści z indyjskiego oddziału Microsoftu. To zresztą nie przypadek - pomysł "interfejsu dla analfabetów" narodził się w kraju, w którym - wedle szacunków władz - ok. 50% dorosłych obywateli nie potrafi czytać i pisać. Osoby takie są praktycznie odcięte od świata komputerów i Internetu, w którym do obsługi większości narzędzi i aplikacji niezbędna jest umiejętność pisania. Microsoft chce to zmienić.

Przedstawiciele koncernu tłumaczą, że podstawą technologii są nowe, zdecydowanie bardziej informacyjne ikony. Obecnie ikona jest raczej uzupełnieniem nazwy pliku czy skrótu - w systemach dla niepiśmiennych obrazek musi zawierać cały przekaz znaczeniowy. P. Anandan z Microsoftu tłumaczy, że zadanie to nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać - choćby dlatego, że nie jest możliwe opracowanie jednego, obowiązującego na całym świecie, zestawu ikon dla analfabetów. _ "W różnych kulturach i regionach te same znaki graficzne mogą budzić zupełnie różne skojarzenia i reakcje. Dlatego nawet w tym przypadku niezbędne będzie przygotowywanie różnych wersji interfejsu" _ - tłumaczy specjalista z Microsoftu.

W laboratoriach Microsoftu w indyjskim Bangalore powstało już kilka działających prototypów takiego interfejsu - koncern nie planuje jednak na razie wprowadzania na rynek wyposażonych w tę technologię rozwiązań.

Anandan podkreśla, że efekty prac zespołu tworzącego rozwiązania dla niepiśmiennych mogą być w przyszłości bardzo przydatne także dla innych użytkowników, którzy z pewnością docenią pojawienie się w systemie nowych, zdecydowanie bardziej informacyjnych ikon.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)