Linux zawojuje smartphone'y

Linux zawojuje smartphone'y

Linux zawojuje smartphone'y
Źródło zdjęć: © linux.org
31.08.2007 11:00, aktualizacja: 31.08.2007 12:21

W 2012 r. na co trzecim urządzeniu typu smartphone zainstalowana będzie jakaś wersja Linuksa - prognozuje firma badawcza ABI Research. Zdaniem analityków, do tego czasu każdego roku udział systemu spod z znaku pingwina w sektorze urządzeń przenośnych będzie się zwiększał o 75%.

Z raportu opublikowanego właśnie przez ABI Research wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat udział Linuksa w sektorze systemów operacyjnych wykorzystywanych w smartphone'ach będzie rósł zdecydowanie szybciej niż popularność konkurencyjnych systemów - Windows Mobile i Symbiana. W 2012 r. ma on sięgnąć 31%, co przełoży się na 331 mln urządzeń z zainstalowaną jakąś odmianą Linuksa.

Warto zauważyć, że system spod znaku pingwina w niektórych krajach już zdobył owo prognozowane 30% rynku - tak jest np. w Japonii oraz Chinach. Jego popularyzowanie się najtrudniejsze będzie z pewnością w Europie - obecnie na Starym Kontynencie ok. 90% smartphone'ów pracuje pod kontrolą systemu Symbian.

Czynnikiem znacznie ułatwiającym Linuksowi zdobywanie rynku ma być wsparcie firm Acces ( właściciela systemu Palm OS, który zamierza jednak z czasem migrować do Linuksa ) oraz Intel ( która zamierza wykorzystywać ten system w swoich produktach mobilnych ).

_ "Linux zyskuje również coraz szersze wsparcie producentów telefonów - m.in. Motoroli, ale także Nokii, która wykorzystuje ten system w niektórych swoich produktach - http://www.idg.pl/news/120398/n800.html" _ - czytamy w raporcie ABI Research. Warto wspomnieć, iż przedstawiciele Motoroli zadeklarowali niedawno, iż najpóźniej za dwa lata 60% produkowanych przez koncern telefonów wyposażone będzie w system Linux.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)