Naukowcy opracowali zmieniające jasność szyby

Naukowcy z Korei Płd. opracowali zmieniające jasność szyby okienne. Zdaniem ekspertów, takie szkło może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii, zwłaszcza w budynkach biurowych - poinformowała BBC.

Naukowcy opracowali zmieniające jasność szyby
Źródło zdjęć: © SXC.hu

Szyby okienne, które automatycznie zmieniają jasność od przyciemnienia, jeśli w pomieszczeniu jest zbyt gorąco, do całkowitej przezroczystości, aby wpuścić do pomieszczenia ciepło, jeśli jest w nim zbyt zimno, stanowią od ponad 1. lat przedmiot prac badawczo-rozwojowych na całym świecie.

Obecnie używane rozwiązania oparte są na stworzeniu warstwy żelu jonowego między dwoma panelami szklanymi. Przyłożenie napięcia powoduje zmianę ładunku jonów i uwidocznienie lub usunięcie warstwy barwnika zmieniającej przezroczystość okna.

Uczeni południowokoreańscy - But Ho Sun Lim z Korea Electronics Technology Institute oraz Jeong Ho Cho i Jooyong Kim z Soongsil University zaproponowali inne rozwiązanie. Stworzyli także warstwę zmieniającą przezroczystość okna, umieszczoną między dwoma płytami szklanymi, ale do jej wytworzenia użyli rozpuszczalnika - metanolu i specjalnego polimeru z tzw. przeciwjonami.

Przeciwjony to jony o przeciwnym ładunku niż grupa funkcyjna i biorą udział w wymianie, natomiast grupa funkcyjna pozostaje związana z organicznym szkieletem polimeru. W tak skonstruowanej szybie wystarczy mały czujnik oświetlenia, umieszczony w ramie okiennej, przesyłający impuls prądowy do warstwy. Okno zmienia wtedy w kilka sekund swoją przezroczystość, a napięcia nie trzeba utrzymywać.

Rozwiązanie zaproponowane przez zespół południowokoreański jest tańsze, łatwiejsze w produkcji i mniej toksyczne od dotąd stosowanych. Według uczonych, którzy opublikowali wyniki swojej pracy w "ACS Nano", nowe okna mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii w zwłaszcza w budynkach biurowych, gdzie wielkie tafle szklane są wystawione na silne działanie Słońca nawet w zimie.

Jak powiedział BBC dr Stephen Morris z brytyjskiej agendy rządowej Technology Strategy Board, zastosowanie okien pomysłu południowokoreańskich uczonych może istotnie przyczynić się do zmniejszenia energochłonności w dzielnicach biurowych, co jest obecnie wielkim problemem miast.

Źródło artykułu:PAP
wiadomościkorea południowabiurowiec

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)