Przełomowy, papierowy wyświetlacz
Nanosząc na kartkę papieru cienką warstwę metalu, odrobinę barwnika wrażliwego na temperaturę (termochromowego) oraz jakikolwiek obrazek (wzór, logo, napis) możliwe jest stworzenie papierowego wyświetlacza, który w odpowiednich warunkach prezentował będzie nadrukowany wcześniej obrazek. Tego typu urządzenie może znaleźć zastosowanie, jako bardzo tani wyświetlacz dla urządzeń o charakterze laboratorium na chipie, donosi "Lab on a Chip".
Obecnie, większość mniej lub bardziej skomplikowanych urządzeń posiada swoje wyświetlacze, co ułatwia przekazywanie informacji oraz obsługę urządzeń elektronicznych. Mając w pamięci tanie jednorazowe układy analityczne - tzw. laboratoria na chipie - których koszt produkcji ma być bardzo niski, naukowcy zmuszeni zostali do stworzenia równie "jednorazowych" wyświetlaczy.
Badania prowadzone na Uniwersytecie Harvard'a przez zespół naukowców współpracujących z profesorem George'em M. Whitesides'em zaowocowały odkryciem metody wytwarzania supertanich wyświetlaczy.
Układ zbudowany jest na zwykłym papierze - na jednej jego stronie naniesione zostały w odpowiedni sposób cienkie na około 2 do 5 mikrometrów paseczki metalu (nieco przypominające drabinkę), zakończone pełnowymiarowymi elektrodami. Na drugiej stronie papieru osadzono mikrometrycznej grubości warstwę barwnika wrażliwego na temperaturę, który w stanie nieaktywnym jest całkowicie nieprzezroczysty. Ta sama substancja podgrzana, staje się całkowicie przezroczysta!
Gdy przez zespół metalowych cienkich włókienek osadzonych na papierze naukowcy przepuścili prąd elektryczny, te rozgrzały się, przekazując energię cieplną poprzez warstwę papieru termowrażliwemu barwnikowi, który w tych warunkach zmieniał swe właściwości optyczne. W sytuacji, gdy naukowcy poniżej warstwy barwnika nadrukowali wcześniej jakikolwiek napis, wzór czy logo, po włączeniu przepływu prądu przez zespół elektrod (na rewersje papierowego wyświetlacza) nadruk stał się widoczny, dzięki aktywacji barwnika wrażliwego na temperaturę.
Według naukowców, tego typu wyświetlacz idealnie nadaje się, jako układ informujący o wyniku analizy prowadzonej za pomocą mikroprzepływowych, miniaturowych laboratoriów badawczych, gdzie w zależności od wyniku, aktywowany byłby właściwy fragment papierowego wyświetlacza, z odpowiednią wcześniej przygotowaną informacja: chory/zdrowy, woda zdatna do picia/woda niezdatna do picia itp.. Dzięki temu, skomplikowane urządzenia będą mogły być obsługiwane praktycznie przez każdego - również w domu.