Konferencja nt. nowoczesnych technologii w kształceniu osób niewidomych

Konferencja nt. nowoczesnych technologii w kształceniu osób niewidomych

Konferencja nt. nowoczesnych technologii w kształceniu osób niewidomych
08.12.2009 11:00

Eksperci z dziedziny kształcenia osób niewidomych i słabo widzących a także konstruktorzy i programiści tworzący specjalistyczne oprogramowanie i urządzenia biorą udział w trwającej od niedzieli w Owińskach (Wielkopolskie) konferencji poświęconej wykorzystaniu nowych technologii w edukacji i życiu codziennym osób niewidomych

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który był obecny na otwarciu konferencji: "Bezpieczeństwo i wyrównywanie szans kierunkiem działań Unii Europejskiej w XXI wieku. Brajl - kluczem do wiedzy. Innowacje w Edukacji Niewidomych i Słabo Widzących" i który przyjął patronat nad imprezą, zachęcił do aktywnego korzystania z unijnych środków, jakie mogą być przeznaczone na rozwój technologii na potrzeby niepełnosprawnych.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Według Marii Tomaszewskiej - dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach - dokonania Polski odnośnie wprowadzania nowych technologii kształcenia osób niewidomych, choć godne uwagi, nie są powszechnie znane. Jak stwierdziła, bardzo aktywne, mające ogromne osiągnięcia, są zwłaszcza specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze dla dzieci niewidomych - w tym także podpoznańska placówka.

W trakcie trzydniowej konferencji specjaliści dyskutować będą na temat współczesnych zastosowań pisma brajla, nauki orientacji przestrzennej osób niewidomych a także najnowszych technologii stosowanych w edukacji osób niewidomych i słabo widzących.

Wśród projektów, które zostaną zaprezentowane podczas konferencji znajda się m.in. program wykorzystujący dźwięk w terapii i rehabilitacji dzieci autystycznych i dzieci o upośledzonym wzroku, program pozwalający osobom niewidomym uczyć się oraz rozpoznawać zapis nutowy w brajlu, oraz oprogramowanie, w formie gry wspomagające naukę słyszenia po wszczepieniu implantu ślimakowego.

Według prof. Buzka, nowe technologie w znakomity sposób są w stanie wesprzeć edukację osób niewidomych.

"Dzieło Braille'a może ulec nadzwyczajnemu wzmocnieniu. Możemy przy pomocy technologii informatycznych, elektronicznych wesprzeć ogromnie tych, którzy mają pełne warunki do tego by być pełnowartościowymi i aktywnymi członkami naszego społeczeństwa. Trzeba im tylko trochę pomóc" - powiedział.

Jerzy Buzek zachęcił do korzystania z funduszy europejskich, które można wydać na opracowywanie nowych technologii na potrzeby osób niewidomych i słabo widzących. Jak stwierdził, osoby niepełnosprawne cały czas nie mogą korzystać w pełni ze swoich praw obywatelskich i należy to szybko zmienić.

"Dzisiaj niepełnosprawni w zasadzie nie mają równych praw wyborczych. Muszą korzystać z pomocy dodatkowych osób. O ile wiem, nie mogą nawet założyć konta. To absolutnie musimy zmienić" - zapewnił.

Podczas konferencji zaprezentowany zostanie m.in projekt unikatowego w skali Europy Parku Orientacji Przestrzennej i Ogrodu Zmysłów, który w najbliższych latach ma powstać na terenie ośrodka w Owińskach.

Organizatorami konferencji są Powiat Poznański, Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Owińskach.

W ośrodku kształci się ok. 260 dzieci i osób do 24. roku życia. W placówce mieści się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych. Ośrodek prowadzi też zajęcia dla niewidomych dzieci do szóstego roku życia w ramach Zespołu Wczesnego Wspierania Rozwoju Dziecka.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)