Ekran dotykowy dla niewidomych

Ekran dotykowy dla niewidomych

Ekran dotykowy dla niewidomych
09.04.2009 06:55, aktualizacja: 09.04.2009 14:36

Fińskim naukowcom z Uniwersytetu w Tampere udało się stworzyć ekran dotykowy, który "wyświetla" tekst wykorzystując przy tym alfabet Braille'a. Dzięki temu już niedługo osoby niewidome będą mogły korzystać z urządzeń wyposażonych w ekrany dotykowe.

Alfabet Braille'a to system składający się z kombinacji sześciu punktów ułożonych w dwie kolumny po trzy punkty w każdej. Jeden znak odpowiada kombinacji wklęsłych oraz wypukłych punktów na takim właśnie polu. Aby wyświetlić takie punkty, fińscy naukowcy wykorzystali Nokię 770 Internet Tablet ze zmodyfikowanym ekranem. Został w niego wbudowany materiał piezoelektryczny, którego zadaniem jest "wyświetlanie" punktów przy wykorzystaniu wibracji. W tym przypadku wklęsły punkt odpowiada serii drgań o małej amplitudzie, natomiast wypukły jest reprezentowany przez pojedynczą, silniejszą wibrację.

Obraz
© (fot. wp.pl)

Zespół naukowców zaproponował dwa sposoby "wyświetlania" tekstu. Pierwszy z nich, tradycyjny, polegał na przesuwaniu palca od lewego brzegu ekranu do prawego i tym samym odczytywaniu punktów i znaków znajdujących się w poziomej linii. Jednak według wolontariuszy biorących udział w badaniu, taki sposób prezentacji alfabetu Braille'a okazał się zbyt trudny do interpretacji. Drugi sposób polegał na przyłożeniu i przytrzymaniu palca w dowolnym miejscu na ekranie, co wyzwalało w punkcie styku wyświetlenie znaku. Każdy z sześciu punktów był wyświetlany oddzielnie przez okres 360 milisekund.

Obraz
© (fot. New Scientist)

Jak powiedział Jussi Rantala, naukowiec odpowiedzialny za projekt, ten sposób wyświetlania znaków jest zupełnie inny od tego, z którego do tej pory korzystały osoby niewidome. Przyzwyczajenie się do niego zajęło im trochę czasu, jednak po pewnym czasie szybkość rozpoznawania pojedynczych znaków znacznie się poprawiła i wynosiła zaledwie 1,25 sekundy.

Kolejnym celem zespołu jest opracowanie techniki prezentacji całych wyrazów i zdań. Dostępne oprogramowanie umożliwia już zamianę tekstu zapisanego alfabetem Braille'a na mowę. Teraz planuje się stworzenie algorytmów, które umożliwiałyby zamianę słowa mówionego w tekst "wyświetlany" na ekranie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)