Jak ustawić telewizor? Zmień salon w kinową salę

Jak ustawić telewizor? Zmień salon w kinową salę

Zapewnij sobie wrażenia jak z kinowej sali
Zapewnij sobie wrażenia jak z kinowej sali
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska
01.12.2021 12:36, aktualizacja: 06.03.2024 21:21

Jedni wieszają go na ścianie, inni wolą stabilną podstawę. Urządzając pokój dzienny coraz częściej bierzemy pod uwagę nie tylko kolory i meble, ale również to, gdzie (i jak) umieścić telewizor. Podpowiadamy, jak go zaaranżować z korzyścią dla siebie i przestrzeni.

Nasze przysłowiowe okno na świat pełni dziś nie tylko funkcję użytkową, ale też estetyczną. Odkąd pojawiły się telewizory z płaskim ekranem, chcemy by wielkość i jakość obrazu była jak najlepsza. Minimalistyczna obudowa ma komponować się z nowoczesnym wystrojem, a kanapa znajdować się dokładnie naprzeciwko ekranu. To oznacza, że trzeba umiejscowić telewizor w odpowiednim miejscu, tak by światło dziennie nie wpływało na widoczność obrazu, a dźwięk dobrze się rozchodził. Nie bez znaczenia jest też wielkość cali – im większy sprzęt, tym dalej powinno się umieścić sofę.

Prawidłowa odległość

To, czy powiesimy telewizor na ścianie czy postawimy na regale lub komodzie, zależy od naszego gustu i nierzadko od rozkładu mieszkania. Zanim zdecydujemy się na konkretny sprzęt, musimy wybrać miejsce, w którym zagości telewizor. Przyjęło się, że przekątna ekranu powinna stanowić maksymalnie 1/3 odległości od sofy. Aby móc w pełni relaksować się oglądając film, najlepiej siedzieć centralnie, w osi ekranu – to miejsce szczególnie pożądane przez kinomaniaków.

Odpowiednia wysokość

A na jakiej wysokości powiesić telewizor? Nie powinno się go wieszać zbyt wysoko, gdyż możemy w ten sposób nadwyrężyć sobie kark i szyję. Najlepiej, kiedy sprzęt znajduje się mniej więcej na wysokości naszych oczu. Jeżeli chcemy cieszyć się kinem domowym w sypialni, wtedy stosujemy inną zasadę – umieszczamy telewizor nieco niżej, tak aby móc oglądać filmy z pozycji leżącej. Dla podkreślenia przytulnego nastroju możemy dodatkowo zdecydować się na podświetlenie z tyłu ekranu.

Uchwyty płaskie

Jeżeli chcemy zaoszczędzić miejsce w salonie, zdecydujmy się na montaż telewizora na ścianie. Ułatwi nam to specjalny uchwyt, zapewniając pełną swobodę w aranżacji wnętrza. Minimalistyczne i proste kształty doskonale współgrają ze sprzętem i sprawiają, że pomieszczenie wygląda naprawdę elegancko. Warto wiedzieć, że rodzaje uchwytów różnią się między sobą i zależą nie tylko od wielkości i wagi telewizora, ale również tego, z jakiego materiału wykonana jest ściana. Jeśli planujemy powiesić telewizor na ścianie z gips-kartonu, musimy być przygotowani na duże obciążenie - oprócz uchwytu będziemy potrzebować specjalnych kołków kotwiących, które będą dodatkowym wzmocnieniem.

Uchwyty przesuwane

Niekiedy trudno ustawić telewizor tak, by każdy z domowników był zadowolony. Szczególnie wtedy, gdy kanapa nie stoi idealnie pośrodku albo zamiast niej mamy narożnik. W tej sytuacji warto zdecydować się na telewizor z przesuwanym uchwytem. Ułatwi to każdemu dostęp do ekranu, a przy okazji sprawi, że dźwięk będzie lepiej się rozchodził. To ważne, zwłaszcza gdy mamy kino domowe lub soundbar. Nie będziemy też złościć się, że domownicy krążą między kanapą a telewizorem, co często ma miejsce w małych mieszkaniach. Kolejną zaletą takiego uchwytu jest to, że światło słoneczne przestanie się odbijać. Nie trzeba będzie zasłaniać okna roletami, aby móc swobodnie oglądać ulubiony film w TV.

Źródło artykułu:WP Dom
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)