Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim kupisz telewizor. Skorzystaj z okazji

Jeśli nie jesteś na bieżąco z nowinkami technologicznymi, zakup telewizora może się okazać nie lada wyzwaniem. Dostępne modele różnią się przecież nie tylko rozmiarem ekranu. By nie pogubić się w natłoku parametrów, zerknij na poniższy poradnik.

Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim kupisz telewizor. Skorzystaj z okazji
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

21.02.2018 | aktual.: 22.02.2018 08:26

Przed dokonaniem wyboru musisz przede wszystkim uświadomić sobie, jakie będzie przeznaczenie telewizora. Czy chodzi o model typowo salonowy, w którym największe znaczenie ma duża wielkość, czy o sprzęt do sypialni, na którym wieczorami będziesz oglądać filmy i programy na życzenie? Może potrzebujesz telewizora do pokoju dziecka lub chcesz podłączyć do niego konsolę? Wybór nie jest prosty.

Typ podświetlenia matrycy

Technologie, których używa się do podświetlania ekranów to:

LCD/LED – aby obraz był widoczny, na tego typu ekranach trzeba stosować dodatkowe oświetlenie. Pierwotnie były to lampy, obecnie w większości telewizorów wykorzystuje się diody LED. W efekcie uzyskujemy jednolite podświetlenie w dowolnym kolorze, a telewizory charakteryzują się długą żywotnością - około 6 lat ciągłego wyświetlania obrazu. Dostępne są różne techniki oświetlania telewizorów.

Obraz
© Shutterstock.com

Panel ułożony równolegle do powierzchni to stosunkowo niedrogie rozwiązanie, które niestety odbija się na rozmiarze telewizora, jest nieco grubszy niż pozostałe. Drugim wyjściem jest umieszczenie diod na obrzeżach ekranu, co znacznie ograniczy zużycie energii, ale w niektórych modelach różnica w oświetleniu może być bardziej widoczna. Trzecie rozwiązanie to panel diod bezpośrednio za ekranem. Równomierne oświetlenie zapewnia maksymalny kontrast dla telewizorów LED.

QLED – w tym przypadku telewizory LED, które podświetlały ekran białym światłem, zmieniono na takie z diodami w kolorze niebieskim. Przy pomocy kropek kwantowych o szerokości kilku nanometrów, niebieskie światło zmienia się w dodatkowe kolory: czerwony i zielony. W ten sposób otrzymujemy o wiele szerszy zakres wyświetlanych barw, a co za tym idzie bardziej nasycony obraz z zauważalnie lepszym kontrastem.

OLED – w przeciwieństwie do poprzednich modeli OLED (Organic Light-Emitting Diode) nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia, gdyż sam emituje potrzebne światło. Każdy piksel świeci niezależnie, co poprawia jakość kolorów. Co za tym idzie, zmienia się również jakość czerni, jest o wiele bardziej intensywna niż na ekranach LED. Jednocześnie oferuje też lepszy kontrast oraz kąty widzenia. Telewizory OLED nie emitują tak intensywnego światła jak poprzednie modele, więc trzeba to mieć na uwadze wybierając sprzęt do bardzo jasnego pomieszczenia. Jeśli nie chcesz oglądać telewizji wyłącznie wieczorami lub przy zasłoniętych oknach.

Zakrzywiony czy prosty

Poza eleganckim wyglądem i smukłością telewizory o zakrzywionym ekranie posiadają jedną zasadniczą zaletę. Kąt nachylenia ekranu odpowiada krzywiźnie oka. Dzięki temu obraz wyświetlony na większej powierzchni nie zniekształca się, co wpływa na komfort oglądania. Oczywiście oznacza to, że najlepsze wrażenia będzie mieć osoba siedząca naprzeciwko ekranu. Podczas seansu w szerszym gronie osoby patrzące z boku nie odczują tego efektu. Nie jest to najlepszy wybór dla dużej rodziny, choć telewizory z zakrzywionym ekranem są chętnie wybierane przez graczy.

Jakość ekranu

Za rozdzielczość ekranu odpowiadają piksele umieszczone w kolumnach i liniach. Najprościej mówiąc rozdzielczości wyrażane są w stosunku: ilość pionowych x ilość poziomych linii pikseli. Oczywiście im więcej "kratek" nagromadzonych na ekranie tym lepszy i ostrzejszy obraz. Biorąc pod uwagę to kryterium, rozróżniamy kilka najpopularniejszych rodzajów jakości obrazu:

HD Ready – to sprzęt o rozdzielczości ekranu powyżej 720 linii poziomych. Standardowe telewizory mają rozdzielczość 1366 x 768 pikseli. To jakość obrazu stworzona w sam raz dla osób, które wykorzystują telewizor głównie do oglądania programów w telewizji naziemnej lub kablowej. Do zakupu zachęca stosunkowo niska cena i szeroka gama przekątnych obrazu. Można go dopasować właściwie do każdego pomieszczenia i spełni potrzeby mniej wymagających kinomanów.

Full HD – to rozwiązanie dla osób, które korzystają z telewizji cyfrowej. Rozdzielczość 1920 x 1080 w formacie panoramicznym 16:9 to gwarancja lepszego obrazu niż w technologii HD Ready. Niewątpliwą zaletą Full HD jest to, że dostosowano do niej większość filmów i stacji telewizyjnych. Full HD to obecnie domena sprzętów ze średniej półki.

*4k *– nazwa pochodzi od 4 tysięcy pikseli umieszczonych poziomo obok siebie. To najprościej mówiąc podwojony standard Full HD, co daje rozdzielczość 3840 x 2160. By w pełni cieszyć się wyśmienitą jakością obrazu, trzeba znaleźć odpowiednie filmy. Wśród użytkowników tych telewizorów popularnością cieszą się strony oferujące filmy i seriale na życzenie. Telewizor 4k to również doskonały wybór dla posiadaczy konsol nowej generacji, a także tych, którzy planują podłączyć swój komputer stacjonarny do telewizora i korzystać z o wiele większego ekranu.

Jak ustawić telewizor

Choć wydawać by się mogło, że ustawienie telewizora to kwestia, o którą kupujący martwią się dopiero po przywiezieniu go do domu, to trzeba o tym pamiętać podczas wybierania rozmiaru nowego telewizora. Sposobów na określenie odległości ekranu od kanapy jest kilka i zależy to od jego rodzaju. Jedni proponują podzielić ilość cali telewizora przez 25, a wynik ma oznaczać odległość liczoną w metrach. Dla telewizora 25-calowego optymalna odległość wynosiłaby więc 1 m, dla 50-calowego 2 m i tak dalej. Dla innych optymalna odległość od ekranu to taka, z której nie trzeba ruszać głową by spojrzeć w każdy róg.

HDR i częstotliwość odświeżania

High Dynamic Range to przede wszystkim dużo większy kontrast czerni i bieli oraz odpowiadających im tonów. Telewizory z tym trybem zapewnią szeroką paletę barw użytkownikom telewizorów 4k, a także bardziej naturalne światło, które nie oślepi widza. Zwielokrotniona gradacja odcieni zapewni niesamowity obraz, ale nie jest jednocześnie męcząca dla oczu. Nowoczesne telewizory zapewniają jasność na poziomie nawet 1000 nitów.

Obraz
© Fotolia | Andrey Burmakin

Częstotliwość odświeżania zainteresuje przede wszystkim entuzjastów sportu. Im będzie wyższa, tym płynniejszy i bardziej naturalny obraz. Jego wysokość mierzona w Hz jest zależna od rodzaju obrazu, jaki będzie wyświetlany. Zwykłe telewizory LCD oferują płynność 100 Hz, co oznacza, że jedna klatka jest odświeżana 100 razy na sekundę. Ludzkie oko nie wykrywa więcej niż 30 kl./s, a przy niskich wartościach oglądanie filmów bardziej męczy oczy. Krótsze czasy migawki widać szczególnie dobrze podczas oglądania dynamicznych scen, wybuchów lub pościgów i wtedy można ocenić, jak radzi sobie z nimi telewizor.

Telewizor Smart

Dzięki specjalnym programom nowoczesne telewizory zmieniają się w centrum wirtualnej rozrywki. Umożliwiają nie tylko oglądanie filmów i seriali na życzenie czy używanie komend głosowych, ale nawet obsługiwanie najpopularniejszych portali społecznościowych, choć bez myszki może to sprawiać nieco problemów. Wybierając telewizor Smart, możesz jednak obsługiwać go za pomocą smartfona lub tableta.

Obraz
© Fotolia | Sergey Ryzhov

Korzystanie z pełni możliwości sprzętu wymaga stałego podpięcia telewizora do internetu. Trzeba mieć to na uwadze, zwłaszcza, jeżeli w twoim domu nie ma sieci Wi-Fi. Równie ważne jest to, że Smart TV potrzebuje do sprawnego działania szybkiego łącza. W innym przypadku oglądanie filmów w wysokiej jakości będzie drogą przez mękę.

Nowoczesne technologie oferowane przez producentów telewizorów są coraz tańsze. Jeszcze kilka lat temu za 55-calowy telewizor trzeba było wydać małą fortunę, teraz można je dostać w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Już niedługo telewizory 4k będą standardem w całej Polsce. Pamiętaj jednak, że jeśli nie zamierzasz korzystać z pełni możliwości takiego sprzętu, lepiej zainwestować te same pieniądze w telewizor Full HD z górnej półki.

Źródło artykułu:WP Tech
telewizorsmart tvtelewizor 4k
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)