Internet ułatwia działanie zorganizowanych grup przestępczych

Internet ułatwia działanie zorganizowanych grup przestępczych

05.05.2011 11:47, aktual.: 05.05.2011 12:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internet stał się głównym narzędziem, które ułatwia działalność
zorganizowanych grup przestępczych. Jest wykorzystywany zwłaszcza przez przemytników narkotyków i handlarzy ludźmi oraz do prania pieniędzy - poinformował w środę dyrektor Europolu Rob Wainwright.

"Wykorzystywanie internetu stało się coraz bardziej powszechne, jest on obecnie głównym narzędziem ułatwiającym działalność zorganizowanych grup przestępczych" - oświadczył Wainwright w rozmowie z agencją AFP przy okazji publikacji raportu europejskiej agencji policyjnej na temat przestępczości zorganizowanej.

Coraz więcej grup przestępczych wykorzystuje obecnie internet do popełniania przestępstw i wykroczeń uważanych za "tradycyjne" - podkreśla dyrektor Europolu.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

"Równolegle z cyberprzestępczością związaną z kartami bankowymi, wymianą materiałów pedofilskich i piractwem, internet jest obecnie wykorzystywany przy produkcji i dystrybucji narkotyków oraz rekrutacji i sprzedaży ofiar handlu ludźmi" - podkreślano w raporcie.

W 37-stronicowym dokumencie wymienia się również "ułatwianie nielegalnej imigracji", fałszerstwa, i przemyt zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Internet jest również "szeroko wykorzystywany jako pewny środek komunikacji i do prania pieniędzy".

W raporcie napisano m.in., że przestępstwa związane z oszustwami bankowymi przyniosły zorganizowanym grupom przestępczym 1,5 mld euro w 200. roku.

Raport OCTA (Organised Crime Threat Assessment - Ocena Zagrożenia Przestępczością Zorganizowaną) jest publikowany przez Europol co dwa lata i przekazywany ministerstwom sprawiedliwości i spraw wewnętrznych krajów Unii Europejskiej, by mogły ustanowić priorytety w walce z przestępczością zorganizowaną na kolejne lata - podkreśla Wainwright.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także