Intel Queensbay - nowa rodzina "atomowych" układów SoC

Intel Queensbay - nowa rodzina "atomowych" układów SoC

Intel Queensbay - nowa rodzina "atomowych" układów SoC
Źródło zdjęć: © Intel
15.04.2010 09:00, aktualizacja: 15.04.2010 13:56

Podczas Intel Developer Forum w Pekinie Intel przedstawił pierwszego członka nowej rodziny układów System-on-chip (SoC) Queensbay - chip Tunnel Creek. Wyposażony on jest w rdzeń Atom i przeznaczony do zastosowań wbudowanych takich jak np. samochodowe systemy informacyjno-rozrywkowe

Queensbay - "multimedialne serce" luksusowych chińskich samochodów

Queensbay, nowa rodzina układów SoC przeznaczona jest do zastosowań wbudowanych, co oznacza, że jej przedstawiciele mają pracować przez bardzo długi okres czasu w urządzeniach, w których zostaną zainstalowane. Intel poinformował o współpracy z chińskim producentem samochodów, firmą HawTai, która planuje wykorzystać procesor Intel Atom i oprogramowanie MeeGo w swoich samochodowych systemach informacyjno-rozrywkowych. Ponadto największy na świecie operator telekomunikacji bezprzewodowej, China Mobile, zastosuje układy Intela w wyspecjalizowanych platformach napędzających sieci bezprzewodowe.

Obraz
© (fot. Intel)

Inteligentny system zarządzania energią

Chipy te mają też znaleźć się w urządzeniach mających za zadanie pomóc ludziom oszczędzać energię elektryczną w ich domach. Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii firmy Intel i dyrektor zarządzający Intel Labs zademonstrował działający prototyp domowej konsoli energetycznej. Korzysta ona z bezprzewodowego czujnika i, jak czytamy w informacji prasowej, "monitoruje pobór mocy, doradza rozwiązania, wyznacza cele i nagradza sukcesy". Intel szacuje, że dzięki niemu amerykańskie gospodarstwa domowe mogłyby oszczędzić nawet 47. dolarów rocznie na kosztach elektryczności.

Tunnel Creek

Podczas IDF Intel zaprezentował pierwszego członka nowej rodziny - układ SoC o kodowej nazwie Tunnel Creek, który znajdzie zastosowanie między innymi w systemach informacyjno-rozrywkowych i multimedialnych telefonach IP.

Tunnel Creek będzie dostępny w trzech wersjach taktowanych zegarem 600 MHz, 1,1 GHz i 1,3 GHz. Cechuje się niewielkimi wymiarami i oferuje większość funkcji dostarczanych zwyczajowo przez mostek południowy i północny. Układ dysponuje rdzeniem Atom, kontrolerem pamięci 667/ 800 MHz DDR2, silnikiem graficznym 3D, dekoderem wideo HD, kontrolerem audio HD oraz kontrolerem dla dodatkowego wyświetlacza. Chip pozwoli też firmom na podłączanie samodzielnie opracowanych układów zgodnych ze standardem PCI Express. Producent podkreśla, że skorzystanie z tak ściśle zintegrowanego, jednoukładowego rozwiązania pomoże ograniczyć koszty części oraz zaoszczędzić miejsce na płytce w systemach wbudowanych.

Tunnel Creek jest o 46% mniejszy od układów Menlow, poprzedniej generacji chipów Intela do zastosowań wbudowanych.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)