Infekcje komputerów Apple'a bez znaczenia dla cyberprzestępców

Infekcje komputerów Apple'a bez znaczenia dla cyberprzestępców

Infekcje komputerów Apple'a bez znaczenia dla cyberprzestępców
28.09.2009 12:22, aktualizacja: 28.09.2009 13:15

Według raportu przedstawionego na konferencji Virus Bulletin 2009 przez eksperta z firmy Sophos, Dmitrija Samosiejkę, apple'owski system operacyjny Mac OS X nie jest obecnie atrakcyjną platformą do rozsyłania malware'u.

Samosiejko, który kieruje laboratorium antywirusowym w kanadyjskim oddziale Sophosa, wyciągnął taki wniosek z obserwacji tak zwanej sieci Partnerka, która skupia setki podejrzanych rosyjskich stron WWW służących do rozpowszechniania malware'u, a także reklamowania podróbek towarów i leków oraz niedziałających skanerów antywirusowych. W tym celu infekują one inne systemy, po czym wykorzystują je w roli nadawców wiadomości spamowych i serwerów sieciowych dla swoich usług.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Na początku tego roku Samosiejko natknął się w trakcie obserwacji na stronę (Mac-codec.com), gdzie za każdy zainfekowany system Mac OS płacono 4. centów; systemami Windows handlowano wówczas po 50–55 centów. W tej chwili wspomniana witryna już nie działa. Opinia Samosiejki pokazuje, że aktualnie przestępcom nie opłaca się włączać macowych platform do sieci botów, jednak wciąż patrzą oni żądnym okiem na system operacyjny Apple'a.

Obserwacje te można też interpretować w inny sposób: z powodu braku udanych infekcji dalsze prowadzenie czarnorynkowej platformy handlowej sprzedającej dostępy do zainfekowanych Maców przestaje się opłacać. Zazwyczaj oszuści starają się nakłonić klientów Apple'a do zainstalowania fałszywych kodeków wideo, które –. jak się później okazuje – zawierają wirusy. Z tym że do tej pory nie stwierdzono szczególnych przypadków rozpowszechniania tego typu malware'u – może to jednak wynikać z faktu, że mało który użytkownik Maca instaluje skaner antywirusowy. Bez przeprowadzenia odpowiednich badań taka statystyka pozostanie mało wiarygodna.

Tymczasem Apple wyposażył aktualną wersję Mac OS-a X w ochronę antywirusową, która przynajmniej ostrzega przed pobraniem znanych macowych trojanów RSPlug i iWorkServices.

Raport Samosiejki można znaleźć w Sieci, a zatytułowany jest "The Partnerka – What it it and why should you care?" (PDF).

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)