Indie i Dalajlama na celowniku chińskich hakerów

Indie i Dalajlama na celowniku chińskich hakerów

Indie i Dalajlama na celowniku chińskich hakerów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
06.04.2010 12:39

Północnoamerykańscy eksperci poinformowali we wtorek o wykryciu w internecie dużej chińskiej siatki, szpiegującej rząd i służby bezpieczeństwa Indii oraz dalajlamę.

Północnoamerykańscy eksperci poinformowali we wtorek o wykryciu w internecie dużej chińskiej siatki, szpiegującej rząd i służby bezpieczeństwa Indii oraz Dalajlamę.

Tropy tych hakerskich ataków prowadzą do Chengdu w południowo-zachodnich Chinach - ustalili naukowcy z Kanady i USA, zrzeszeni w grupie Information Warfare Monitor na Uniwersytecie Toronto i eksperci fundacji Shadowserver. Ich raport nosi tytuł "Shadows in the Cloud" (cienie w chmurze)
.

Rząd chiński natychmiast odciął się od jakichkolwiek powiązań z tą sprawą. Rzeczniczka MSZ Jiang Yu podkreślała na spotkaniu z dziennikarzami w Pekinie, że władze chińskie walczą z przestępczością komputerową. Wyrażała też opinię, że takie szpiegowskie ataki w internecie są problemem międzynarodowym.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Eksperci piszą w raporcie o wykryciu w internecie "złożonego systemu szpiegowskiego", którego ślady prowadzą do "znanych ugrupowań przestępczego podziemia ChRL". Jest całkiem możliwe - dodają - że hakerzy są kierowani przez chińskich agentów. W raporcie przyznano jednak, że nie udało się znaleźć dowodów udziału władz chińskich w tej operacji szpiegowskiej.

Amerykański gigant internetowy Google informował w styczniu, powołując się na własne śledztwo, że padł ofiarą hakerskich ataków na swą "korporacyjną strukturę". Cyberszpiedzy interesowali się kontami e-mailowymi chińskich dysydentów, starali się też wykraść informacje z poczty elektronicznej osób mieszkających w Europie i USA, związanych z ruchem praw człowieka w Chinach. Ustalono, że ataki te, "bardzo wyrafinowane i starannie wycelowane", zostały przeprowadzone z Chin.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)