Pliki WMA na celowniku

Pliki WMA na celowniku

Pliki WMA na celowniku
Źródło zdjęć: © ficker
18.07.2008 10:36, aktualizacja: 18.07.2008 11:05

Kaspersky Lab informuje o wykryciu szkodliwego programu
infekującego pliki audio WMA. Celem tej infekcji jest zainstalowanie
trojana, który umożliwia cyberprzestępcom kontrolowanie komputerów
użytkowników

Kaspersky Lab informuje o wykryciu szkodliwego programu infekującego pliki audio WMA. Celem tej infekcji jest zainstalowanie trojana, który umożliwia cyberprzestępcom kontrolowanie komputerów użytkowników.

Robak, który został nazwany Worm.Win32.GetCodec.a, zamienia pliki mp3 na format Windows Media Audio (WMA) (bez zmiany rozszerzenia .mp3) i dodaje do zmienionych plików znacznik z odsyłaczem do zainfekowanej strony internetowej. Znacznik ten jest aktywowany automatycznie podczas odtwarzania pliku. Szkodnik otwiera zainfekowaną stronę w przeglądarce Internet Explorer, na której użytkownik jest proszony o pobranie i zainstalowanie pliku, który według opisu powinien być kodekiem. Jeżeli użytkownik zgodzi się na zainstalowanie pliku, trojan znany jako Trojan-Proxy.Win32.Agent.arp zostanie pobrany na komputer, dając cyberprzestępcom kontrolę nad zaatakowaną maszyną PC.

W przeciwieństwie do wcześniejszych trojanów, które wykorzystywały format WMA wyłącznie do maskowania swojej obecności w systemie (tj. zainfekowane obiekty nie były plikami muzycznymi), robak ten infekuje rzeczywiste pliki audio. Według analityków firmy Kaspersky Lab, jest to pierwszy taki przypadek. Prawdopodobieństwo skutecznego ataku jest większe, ponieważ większość użytkowników ma całkowite zaufanie do plików audio i nie łączy ich z potencjalnymi infekcjami. Należy zauważyć, że plik na fałszywej stronie internetowej jest cyfrowo podpisany przez Inter Technologies i jest identyfikowany przez www.usertrust.com, który wydał podpis cyfrowy, jako godny zaufania.

Natychmiast po wykryciu robaka Worm.Win32.GetCodec.a jego sygnatura została dodana do baz sygnatur zagrożeń wykorzystywanych w produktach Kaspersky Lab.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)