Google udostępni zbiory British Library

Google udostępni zbiory British Library
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

22.06.2011 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

British Library (Biblioteka Brytyjska, BL) w partnerstwie z Google'em udostępni w technologii cyfrowej 250 tys. swych bezcennych książkowych białych kruków - ogłoszono na konferencji prasowej w Bibliotece. Łącznie jest to 40 mln stron

Są to książki z lat 1700-1860. Prawa autorskie do nich dawno wygasły. Przeglądać je będzie można na portalu www.bl.uk oraz na stronach Google Books (books.google.co.uk). Koszt przedsięwzięcia wziął na siebie Google, który realizował podobne projekty z różnymi uniwersytetami, m.in. w USA, Holandii, Włoszech i Austrii.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

British Library ma unikatowe zbiory rękopisów, ksiąg, rysunków, fotografii i druków, gromadzone na całym świecie. Wiele zbiorów otrzymała też w formie darowizn lub depozytów. Są wśród nich m.in. materiały dotyczące wczesnej emigracji Polaków na Wyspy w XIX w.

Ważną formą działalności BL jest prowadzenie czytelni, w której pracowali znani rewolucjoniści: Karol Marks, Antonio Gramsci, Włodzimierz Lenin, a w czasie II wojny światowej polscy uchodźcy - m.in. Ksawery Pruszyński, który na podstawie zgromadzonych tam materiałów napisał książkę o margrabim Wielopolskim.

Udostępnione publikacje obejmują okres wielkiej rewolucji francuskiej (1789-1799), Bitwy pod Trafalgarem (1805), rewolucji przemysłowej w Anglii (XVIII-XIX w.), wojny krymskiej (1853-56), a także działalności ruchu abolicjonistów walczących z niewolnictwem w koloniach.

Dostępne będą też publikacje techniczne i naukowe, m.in. na temat planów rozwoju silnika spalinowego i jego zastosowania w okręcie podwodnym z 185. r. (miał je hiszpański wynalazca Narciso Monturiol), wynalazku telegrafu, a także odnoszące się do wprowadzenia podatku dochodowego w W. Brytanii, co nastąpiło w 1798 r. w ramach mobilizacji do wojny z Napoleonem.

Spośród książek przyrodniczych BL udostępni książkę George'a Louisa Leclerca o życiu hipopotamów, zwanych rzecznymi końmi, z 177. r.

"W XIX wieku ambicją BL było umożliwienie dostępu do wiedzy i niedopuszczenie do sytuacji, w której lektura książek byłaby wyłącznym przywilejem ludzi, których było na nie stać. Cel ten realizowano kupując książki na całym świecie i udostępniając je w czytelni" - wyjaśniła na konferencji prasowej dyrektorka BL Lynne Brindley. "Obecnie we współpracy z Google'em chcemy podtrzymać tę tradycję, czyniąc wiedzę dostępną wszystkim, wszędzie i w każdym czasie" - dodała.

"Nowa technologia daje możliwość nie tylko przechowania i zabezpieczenia historycznych materiałów, ale także przywrócenia ich do życia w nowej formie" - zaznaczył z kolei dyrektor Google'a Peter Barron.

BL realizuje z innym partnerem pokrewny projekt udostępnienia w technologii cyfrowej 4. mln stron publikacji prasowych. We współpracy z Microsoftem stopniowo wprowadza też do internetu 65 tys. XIX-wiecznych publikacji książkowych. Niektóre są nawet dostępne jako aplikacje na iPadach.

W ub.r. z okazji dwustulecia urodzin Fryderyka Chopina British Library opublikowała w internecie ponad 1,5 tys. wczesnych nagrań dźwiękowych utworów Chopina. Dźwiękowe archiwa Chopina, które BL poddała obróbce z użyciem technologii cyfrowej, dostępne są na stronie sounds.bl.uk/chopin.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)