Będzie system operacyjny Google

Będzie system operacyjny Google

Będzie system operacyjny Google
Źródło zdjęć: © Google
08.07.2009 10:58, aktualizacja: 08.07.2009 11:28

Firma Google ogłosiła wczoraj na swoim blogu, że pracuje nad własnym systemem operacyjnym. Po zakończeniu prac nad przeglądarką Google Chrome, firma postanowiła stworzyć system operacyjny działający w oparciu o jej silnik. W związku z tym w obecnej fazie projekt nosi nazwę Google Chrome Operating System.

Google Chrome OS będzie stanowić lekki system operacyjny o otwartym kodzie, który przeznaczony będzie głównie dla netbooków. Firma zapowiada, że jeszcze w tym roku udostępni kod systemu, natomiast pierwsze netbooki z nowym systemem operacyjnym mają być dostępne w drugiej połowie 201. roku. Google postanowiło podzielić się swoją wizją nowego systemu ponieważ firma rozpoczyna właśnie rozmowy z partnerami oraz społecznością programistów i chciała by wszyscy mieli jasny obraz tego, co internetowy gigant chciałby osiągnąć.

Obraz
© (fot. google)

Kluczowymi aspektami nowego systemu operacyjnego mają być prędkość, prostota oraz bezpieczeństwo. Google projektuje swój system tak, aby był on szybki oraz mało obciążający zasoby sprzętowe komputera. Interfejs użytkownika będzie minimalistyczny, tak aby nie przeszkadzał w korzystaniu z Internetu. Podobnie jak w przypadku przeglądarki Google Chrome, całkowicie przebudowana zostania architektura zapewniająca bezpieczeństwo, dzięki temu użytkownicy mają być mniej narażeni na ataki wirusów, szkodliwego oprogramowania oraz nie mają się martwić aktualizacjami zabezpieczeń.

Google Chrome OS będzie działał zarówno na komputerach o architekturze x86. jak i tych opartych na układach z rodziny ARM. Architektura oprogramowania jest prosta - twierdzą przedstawiciele Google - przeglądarka Google Chrome działająca w nowym systemie okienkowym opartowym na jądrze systemu Linux. Platformą dla programistów jest Internet. Wszystkie aplikacje, które obecnie działają w sieci będą również działać w nowym systemie i będzie oczywiście możliwe pisanie nowego oprogramowania w oparciu o dowolne narzędzia pozwalające na tworzenie aplikacji działających w przeglądarkach. Oczywiście programy napisane z myślą o systemie Google Chrome OS będzie można uruchomić również w innych systemach operacyjnych.

Nowy system jest całkowicie osobnym projektem i nie ma nic wspólnego z systemem Android. Ten drugi dedykowany jest dla urządzeń mobilnych, podczas gdy Google Chrome OS przeznaczony jest dla użytkowników netbooków, laptopów oraz komputerów stacjonarnych, którzy dużo czasu spędzają w Internecie. Więcej informacji na temat nowego projektu Google będzie dostępne jesienią tego roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (112)