E-dozór m.in. dla chuliganów stadionowych

E‑dozór m.in. dla chuliganów stadionowych

E-dozór m.in. dla chuliganów stadionowych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
18.10.2010 10:40

Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad ustawą dotyczącą systemu dozoru elektronicznego chuliganów stadionowych i skazanych za pedofilię. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2012 r. Szczegóły rozwiązań resort ma zaprezentować w ciągu kilku tygodni

W 201. roku system dozoru elektronicznego ma zostać uruchomiony w całym kraju. Obecnie jest stosowany w apelacjach: warszawskiej, krakowskiej, lubelskiej i białostockiej. "Jak dotąd systemem dozoru elektronicznego objętych zostało ponad 280 skazanych" - powiedziała PAP rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Joanna Dębek.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Resort sprawiedliwości rozpoczął prace nad projektem objęcia systemem dozoru elektronicznego chuliganów skazanych na zakaz stadionowy w sierpniu. Była to reakcja na zajścia podczas meczu piłkarskiego Pucharu Polski Zawisza Bydgoszcz - Widzew Łódź.

Do zamieszek na stadionie w Bydgoszczy doszło 2. sierpnia krótko przed planowanym rozpoczęciem meczu. W stronę interweniujących funkcjonariuszy rzucano kamienie, kije, części bruku, barierki i inne przedmioty. W odpowiedzi policjanci użyli pałek, armatek wodnych, broni gładkolufowej i gazu. Podczas tłumienia awantur ośmiu policjantów doznało obrażeń i trafiło do szpitala.

System elektronicznego dozoru skazanych w Polsce ruszył we wrześniu ub.r. Obecnie można go stosować wobec skazanych na karę do roku więzienia. Zastosowanie dozoru elektronicznego w każdym przypadku podlega indywidualnej ocenie sądu penitencjarnego, który przed podjęciem decyzji o skierowaniu skazanego do takiego dozoru dokona analizy jego cech osobowościowych, ale też rodzaju i charakteru popełnionego przestępstwa.

Zakładana na nogę bransoleta monitorująca obecność skazanego w wyznaczonym obszarze (np. w mieszkaniu) przypomina wyglądem duży zegarek. Umieszczony w niej nadajnik wysyła fale radiowe i komunikuje się z urządzeniem w domu osadzonego, które przekazuje sygnał do centrali.

Systemem dozoru elektronicznego mają być objęci także skazani za niektóre przestępstwa związane z pedofilią. Już od czerwca br. obowiązują przepisy, według których o potrzebie leczenia pedofila decyduje sąd na sześć miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary. W przypadku gwałtu na osobie poniżej 15. roku życia lub osobie najbliższej, umieszczenie w zakładzie zamkniętym lub skierowanie na leczenie ambulatoryjne jest obowiązkowe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)