19‑letni haker zaplanował cyberataki m.in. na CIA

Dziewiętnastoletni haker Ryan Cleary, aresztowany we wtorek w Wickford w hrabstwie Essex przez Scotland Yard we współdziałaniu z FBI, zaplanował cyberataki m.in. na CIA,
Senat USA, koncern Sony i banki - informują w środę brytyjskie media.

19-letni haker zaplanował cyberataki m.in. na CIA
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Dziewiętnastoletni haker Ryan Cleary, aresztowany we wtorek w Wickford w hrabstwie Essex przez Scotland Yard we współdziałaniu z grupą hakerów, zaplanował cyberataki m.in. na CIA, Senat USA, koncern Sony i banki - informują w środę brytyjskie media.

Cleary był, według mediów, kluczową postacią w grupie hakerów działającej pod nazwą LulzSec. Miał opinię odludka, który spędzał czas przed komputerem, a pokój opuszczał tylko za potrzebą fizjologiczną.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Aresztowano go kilka godzin po tym, gdy grupa LulzSec zaatakowała komputery SOCA - brytyjskiej komórki odpowiedzialnej za zwalczanie przestępczości zorganizowanej. Strony SOCA, nazywanej brytyjskim FBI, zostały "zbombardowane" przez hakerów i nie funkcjonowały przez kilka godzin (tzw. denial of service).

LulzSec podejrzewany jest także o to, że dokonał udanego ataku na firmę Sony, wykradając dane osobowe użytkowników. Grupie tej przypisuje się również ataki na strony innego producenta gier elektronicznych, Nintendo, amerykańskiej sieci medialnej Fox, a także brytyjskiej publicznej służby zdrowia NHS. W tym ostatnim przypadku chodziło o wykazanie, że system komputerowy NHS jest nieszczelny.

Cleary, o którym mówi się, że żył wyłącznie w świecie wirtualnym, może zostać deportowany do USA, gdzie za włamanie na portale CIA i Senatu grozi kara nawet 6. lat pozbawienia wolności.

Jego matka Rita powiedziała mediom, że syn jest nieprzeciętnie inteligentny, ale cierpi na agorafobię i ADHD. Przez ostatnie cztery lata praktycznie nie wychodził z pokoju, w którym spędza czas przy komputerze z dwoma monitorami.

W wieku pięciu lat Cleary został wydalony ze szkoły, bo przeszkadzał innym dzieciom. W wieku 1. lat targnął się na życie - skierowano go wtedy do szkoły specjalnej w Colchester. Na pytania rodziców, co robi przy komputerze odpowiadał, że gra. W rozmowach używał komputerowego żargonu, którego otoczenie nie rozumiało.

W latach 2001-2002 inny Brytyjczyk, 45-letni Gary McKinnon, także chory na agorafobię, włamywał się do komputerów Pentagonu i NASA. Miał obsesję na punkcie "małych zielonych ludzików". Władze USA domagają się jego ekstradycji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)