Dźwiękowy superzoom

Dźwiękowy superzoom
Źródło zdjęć: © TongRo Image Stock/Thinkstock

06.10.2010 15:20, aktual.: 06.10.2010 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowy mikrofon pozwoli wyizolować głos pojedynczego gracza na stadionie - informuje "New Scientist"

Morgan Kjolerbakken i Vibeke Jahr, fizycy z uniwersytetu w Oslo zajmowali się wcześniej technologią sonarów - ultradźwiękowych urządzeń do nawigacji, komunikacji i detekcji, często stosowanych na statkach. Te doświadczenia nasunęły im pomysł zbudowania "supemikrofonu" AudioScope.

Obraz
© (fot. TongRo Image Stock/Thinkstock)

Urządzenie składa się z około 30. mikrofonów umieszczonych koliście ponad boiskiem oraz kamery z szerokokątnym obiektywem o zmiennej ogniskowej, który można nastawić na dowolny punkt obiektu. Ponieważ kamera jest zamontowana na stałe, można ja tak skalibrować, by nastawiać mikrofony na obserwowany punkt.

Odpowiednie oprogramowanie oblicza czas, jaki zabrałoby dźwiękowi dotarcie z obserwowanego punktu do poszczególnych mikrofonów. Dzięki temu da się cyfrowo wyizolować dźwięki dochodzące z wybranego punktu. Połączony odbiór z 30. mikrofonów pozwala zrozumieć pojedynczą rozmowę nawet na stadionie pełnym kibiców.

Wykorzystaniem technologii ma się zająć założona przez wynalazców "supermikrofonu" firma Squarehed Technology. Planowane są testy z udziałem zawodników piłki nożnej i koszykówki - choć niektórzy z nich nie są entuzjastami ujawniania tego, co naprawdę mówią w czasie gry.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)