AMD ujawnia plany procesorowe

AMD ujawnia plany procesorowe

AMD ujawnia plany procesorowe
14.11.2008 11:31, aktualizacja: 14.11.2008 14:12

Po wczorajszej premierze układów z rodziny Opteron (Shanghai) i doniesieniach o zmianach w projekcie Fusion przyszedł czas na garść informacji o kolejnych produktach ze stajni Advanced Micro Devices.

Phenom II

Firma AMD oficjalnie nazwała procesory desktopowe produkowane w procesie technologicznym 45 nm. Nowa nazwa CPU dla użytkowników domowych to Phenom II. Nowe, czterordzeniowe Phenomy będą współpracować zarówno z podstawką AM2+, jak i AM3, cechować się będą niższym zapotrzebowaniem na energię, wyższymi częstotliwościami zegarów i posiadać mają 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3).

Procesory Phenom II są częścią nowej platformy firmy AMD - Dragon, która zadebiutuje już w styczniu na targach CES 2009, w Las Vegas.

AMD i netbooki...

Firma AMD zamierza wkroczyć na rynek małych laptopów - netbooków. Konkurencja z Intelowskim Atomem, który zdążył się już zadomowić na rynku może okazać się trudna. Na poniższej mapie procesorów Advanced Micro Devices widzimy trzy nowe CPU dla netbooków. Pierwszym układem jest dwurdzeniowy Conesus (w sklepach od 2009 roku), wykonany w procesie technologicznym 65 nm procesor posiadać ma 1 MB pamięci podręcznej oraz kontroler pamięci DDR2. Dostępna będzie także jednordzeniowa wersja CPU - Huron. Procesory Conesus i Huron będą częścią platformy Yukon oraz Congo.

W 2010 roku AMD wprowadzi na rynek układy Geneva (2 rdzenie, 3 MB cache, kontroler pamięci DDR3), produkowane w procesie technologicznym 45 nm. Później, w 2011 roku planowane są CPU Ontario (2 rdzenie, 32 nm, kontroler pamięci DDR3, 1 MB cache), które będą częścią projektu Fusion łączącego CPU i GPU w jednej obudowie.

...oraz notebooki

AMD ujawniło także szczegóły przyszłych procesorów dla notebooków. CPU Griffin zostaną zastąpione w 2009 roku przez dwurdzeniowe układy Caspian (2 MB cache, kontroler pamięci DDR2) produkowane w procesie technologicznym 45 nm. W 2010 roku natomiast do sprzedaży trafią czterordzeniowe procesory mobilne z rodziny Champlain (2 MB cache, kontroler pamięci DDR3, 45 nm).

W 2011 roku do notebooków trafią także układu Llano integrujące CPU i rdzeń graficzny w jednej obudowie procesora.

Firma AMD zamierza produkować procesory w procesie technologicznym 45 nm do roku 2010, natomiast począwszy do roku 2011 nowe CPU wytwarzane będą w 32 nm.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)