Brawurowa szarża czołgu T‑80BWM. Ukraińcy urządzili Rosjanom piekło ich bronią

Przejęty przez Ukraińców rosyjski czołg T-80BWM ostrzeliwuje rosyjski okop.
Przejęty przez Ukraińców rosyjski czołg T-80BWM ostrzeliwuje rosyjski okop.
Źródło zdjęć: © Reddit | UkraineWarVideoReport
Przemysław Juraszek

04.06.2023 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojna w Ukrainie jest źródłem sytuacji, które jeszcze do niedawno wielu uważałoby za fantastykę. Do tej kategorii można zaliczyć ukraiński zdobyczny jeden z najlepszych rosyjskich czołgów ostrzeliwujący rosyjski okop z parudziesięciu metrów.

W okolicy miejscowości Opytne położonej w obwodzie donieckim na nagraniu opublikowanym na Reddicie r/UkraineWarVideoReport widać jak pojedynczy czołg wyglądający na T-80BWM ostrzeliwuje rosyjskie okopy z parudziesięciu metrów pociskami odłamkowo-burzącymi.

Czołg jest najpewniej w kontakcie z pilotem będącego w powietrzu drona, który znacząco polepsza świadomość sytuacyjną ukraińskiej załogi oraz podaje jej lokalizację celów. Nie jest to pierwszy ani ostatni przypadek tak agresywnej szarży, która mimo dużego niebezpieczeństwa dla załogi czołgu ma potężny efekt psychologiczny zmuszający nawet Rosjan do poddawania się.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czołg T-80BWM - jedna z najlepszych maszyn Rosjan

Rosja jeszcze przez rozpoczęciem wojny miała na stanie 220 czołgów T-80BWM, ale najpewniej ich liczba wzrosła ze względu na wojenną zubożoną jakościowo produkcję. Tymczasem starty tych maszyn to przynajmniej 82 egzemplarze wedle grupy analityków z grupy oryxspioenkop. Jest to mowa o stratach wyłącznie potwierdzonych zdjęciami, toteż finalnie straty mogą być jeszcze większe.

Część tych czołgów została przejęta przez Ukraińców, którzy je chwalą i z powodzeniem wykorzystują przeciwko Rosjanom. Nic w tym dziwnego, ponieważ czołgi te są owocem programu modernizacyjnego rozpoczętego w 2017 roku i są to podobnie jak T-90M najlepiej opancerzone czołgi Rosjan wyposażone w nowoczesny system kierowania ogniem Sosna-U.

Ten obejmuje wykorzystanie francuskiej termowizyjnej kamery Catherine-FC od Thalesa oraz zmodyfikowaną armatę 2A46M-4 wraz z automatem ładowania przystosowanym do nowych pocisków Świeniec-2. Ponadto zastosowano w nim dwuwarstwowy ciężki pancerz reaktywny Relikt zapewniający zwiększoną ochronę nawet przed przeciwpancernymi pociskami kierowanymi z podwójną / tandemową głowicą kumulacyjną.

Na koniec wzmocniono też turbinę gazową do 1250 KM, co zapewnia temu 46-tonowemu czołgowi bardzo dobrą mobilność. Najsławniejszym używanym przez Ukraińców czołgiem T-80BWM był egzemplarz ochrzczony mianem "Bunny" (króliczek) używany przez jednostkę "Kraken".

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie