Brawurowa szarża ukraińskiego czołgu T‑72. Rosjanie woleli się poddać niż walczyć

Wojna w Ukrainie często prezentuje obrazy i sytuacje, które nie tak dawno były dostępne wyłącznie w źródłach historycznych. Jednym z takich przypadków jest brawurowa szarża ukraińskiego czołgu zakończona poddaniem się Rosjan. Przypominamy osiągi czołgu T-72.

Brawurowa szarża ukraińskiego czołgu na okop zakończona kapitulacją pary Rosjan.
Brawurowa szarża ukraińskiego czołgu na okop zakończona kapitulacją pary Rosjan.
Źródło zdjęć: © YouTube | Daily Mail
Przemysław Juraszek

17.05.2023 | aktual.: 17.05.2023 14:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do sieci trafiło interesujące nagranie z ostatnich walk w okolicy Bachmutu, gdzie kontratak oddziału piechoty 56 Samodzielnej Brygady Piechoty Zmechanizowanej wspartej czołgiem T-72 zakończył się zdobyciem rosyjskiego okopu i kapitulacją przynajmniej dwóch rosyjskich żołnierzy.

Na poniższym nagraniu widzimy jak pierwsze bojowy wóz piechoty wyglądający na BMP-2 transportuje oddział w pobliże linii rosyjskich umocnień, a następnie nadjeżdża ukraiński czołg T-72 ostrzeliwujący jeden z okopów po lewej pociskami odłamkowo-burzącymi przy okazji najwyraźniej nieświadomie najeżdżając na drugi okop przed nim zawierający parę Rosjan.

Szarża ukraińskiego czołgu T-72 zakończona poddaniem się pary Rosjan

Czołg następnie po oddaniu strzału w okop po lewej wycofuje się i następnie oddaje strzał do okopu znajdującego się przed nim. Następnie ukraińska piechota dodatkowo sprawdza okop i znajduje w nim parę przerażonych Rosjan błagających o litość, którzy są później odprowadzani na tyły ukraińskich pozycji.

Jest to kolejny przypadek odważnego wykorzystania czołgów T-72 w tym przypadku wspartych przez piechotę przez Ukraińców. Widzieliśmy już słynną szarżę zza drzew bądź strzelanie do Rosjan z paru metrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czołg T-72 - wół roboczy obydwu stron wojny

Czołgi T-72 występują w Ukrainie prawie we wszystkich wariantach, ale nawet wprowadzone do służby w rosyjskiej armii w 2021 roku T-90M są bardzo głęboką modyfikacją projektu, który został wprowadzony do służby w ZSRR w 1973 roku. Ukraina początkowo przystąpiła do wojny głównie z mieszanką czołgów T-64T-80, ale z czasem w SZU pojawiło się znacznie więcej czołgów z rodziny T-72 pozyskanych np. z Polski (T-72M1R) lub zdobytych na Rosjanach.

Koncepcja czołgu powstała w wyniku nuklearnego eksperymentu ZSRR i w związku z tym czołg jest wyposażony w automat ładowania. Jego umieszczenie pozwoliło na uzyskanie bardzo niskiego jak na czołg profilu wynoszącego zaledwie 2,2 m, ale z drugiej strony stanowi ogromne zagrożenie dla załogi.

Następnie przez kolejne dekady konstrukcję modernizowano poprzez poprawę pancerza zasadniczego na przykładzie T-72B czy poprzez stosowanie kostek pancerza reaktywnego począwszy od Kontakt-1 po nowsze Kontakt-5 i najnowsze dwuwarstwowe osłony Relikt stosowane m.in. w czołgach T-90M i T-72B3M.

Poza pancerzem ulepszane były też armata dostosowana do nowszych pocisków, wzmacniano silniki czy systemy kierowania ogniem, które zyskały też kluczową w tej wojnie termowizję.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski