Brawurowa szarża ukraińskiego czołgu T-72. Rosjanie woleli się poddać niż walczyć

Brawurowa szarża ukraińskiego czołgu T‑72. Rosjanie woleli się poddać niż walczyć

Brawurowa szarża ukraińskiego czołgu na okop zakończona kapitulacją pary Rosjan.
Brawurowa szarża ukraińskiego czołgu na okop zakończona kapitulacją pary Rosjan.
Źródło zdjęć: © YouTube | Daily Mail
Przemysław Juraszek
17.05.2023 14:20, aktualizacja: 17.05.2023 14:50

Wojna w Ukrainie często prezentuje obrazy i sytuacje, które nie tak dawno były dostępne wyłącznie w źródłach historycznych. Jednym z takich przypadków jest brawurowa szarża ukraińskiego czołgu zakończona poddaniem się Rosjan. Przypominamy osiągi czołgu T-72.

Do sieci trafiło interesujące nagranie z ostatnich walk w okolicy Bachmutu, gdzie kontratak oddziału piechoty 56 Samodzielnej Brygady Piechoty Zmechanizowanej wspartej czołgiem T-72 zakończył się zdobyciem rosyjskiego okopu i kapitulacją przynajmniej dwóch rosyjskich żołnierzy.

Na poniższym nagraniu widzimy jak pierwsze bojowy wóz piechoty wyglądający na BMP-2 transportuje oddział w pobliże linii rosyjskich umocnień, a następnie nadjeżdża ukraiński czołg T-72 ostrzeliwujący jeden z okopów po lewej pociskami odłamkowo-burzącymi przy okazji najwyraźniej nieświadomie najeżdżając na drugi okop przed nim zawierający parę Rosjan.

Szarża ukraińskiego czołgu T-72 zakończona poddaniem się pary Rosjan

Czołg następnie po oddaniu strzału w okop po lewej wycofuje się i następnie oddaje strzał do okopu znajdującego się przed nim. Następnie ukraińska piechota dodatkowo sprawdza okop i znajduje w nim parę przerażonych Rosjan błagających o litość, którzy są później odprowadzani na tyły ukraińskich pozycji.

Jest to kolejny przypadek odważnego wykorzystania czołgów T-72 w tym przypadku wspartych przez piechotę przez Ukraińców. Widzieliśmy już słynną szarżę zza drzew bądź strzelanie do Rosjan z paru metrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czołg T-72 - wół roboczy obydwu stron wojny

Czołgi T-72 występują w Ukrainie prawie we wszystkich wariantach, ale nawet wprowadzone do służby w rosyjskiej armii w 2021 roku T-90M są bardzo głęboką modyfikacją projektu, który został wprowadzony do służby w ZSRR w 1973 roku. Ukraina początkowo przystąpiła do wojny głównie z mieszanką czołgów T-64T-80, ale z czasem w SZU pojawiło się znacznie więcej czołgów z rodziny T-72 pozyskanych np. z Polski (T-72M1R) lub zdobytych na Rosjanach.

Koncepcja czołgu powstała w wyniku nuklearnego eksperymentu ZSRR i w związku z tym czołg jest wyposażony w automat ładowania. Jego umieszczenie pozwoliło na uzyskanie bardzo niskiego jak na czołg profilu wynoszącego zaledwie 2,2 m, ale z drugiej strony stanowi ogromne zagrożenie dla załogi.

Następnie przez kolejne dekady konstrukcję modernizowano poprzez poprawę pancerza zasadniczego na przykładzie T-72B czy poprzez stosowanie kostek pancerza reaktywnego począwszy od Kontakt-1 po nowsze Kontakt-5 i najnowsze dwuwarstwowe osłony Relikt stosowane m.in. w czołgach T-90M i T-72B3M.

Poza pancerzem ulepszane były też armata dostosowana do nowszych pocisków, wzmacniano silniki czy systemy kierowania ogniem, które zyskały też kluczową w tej wojnie termowizję.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie