Baterie smartfonów podwoją pojemność już w 2017 roku?

Baterie smartfonów podwoją pojemność już w 2017 roku?22.08.2016 09:27
Baterie smartfonów podwoją pojemność już w 2017 roku?
Źródło zdjęć: © radeboj11 - Fotolia.com

Wiele razy pisaliśmy już o nowych, cudownych i wielce obiecujących technologiach związanych z akumulatorami, o których później nie było już nic słychać. Ale tym razem sprawa wygląda chyba inaczej.

Ta informacja różni się od poprzednich doniesień o cudownych nowych rozwiązaniach związanych z akumulatorami w jednej istotnej kwestii: technologia, o której mowa, została już opracowana i obecnie nadszedł czas na jej komercjalizację. Znamy też dość dokładne ramy czasowe tego procesu: w listopadzie 2016 rozpocznie się produkcja akumulatorów dla dronów, na początku roku 2017 przyjdzie czas na smartfony i elektronikę ubieralną, zaś w 2018 przewidziane jest uruchomienie produkcji ogniw do samochodów elektrycznych. Jednym słowem: konkrety.

Opracowana w MIT (Massachusetts Institute of Technology) przez założoną w 2012 roku firmę SolidEnergy Systems nowa technologia opiera się na wykorzystaniu ogniw litowych (a nie litowo-jonowych). W nich zamiast grafitowej anody używanej zazwyczaj w tego typu akumulatorach zastosowana będzie metalowa (litowa) folia. Umożliwia ona przechowywanie znacznie większej liczby jonów (atomów lub cząstek z ładunkiem elektrycznym), a przez to uzyskanie około dwukrotnie większej gęstości energetycznej w stosunku do zwykłych akumulatorów spotykanych w smartfonach. Mało tego, akumulatory SolidEnergy są przy okazji bezpieczniejsze, bardziej odporne na przegrzanie.

Co za tym idzie, możliwe są dwa sposoby wykorzystania tej technologii. Producenci smartfonów mogą stosować mniejsze akumulatory i wykorzystać zaoszczędzone miejsce na inne podzespoły lub też stosować ogniwa o tej samej wielkości, ale dwukrotnie większej pojemności. Specjalnie unikamy przy tym sformułowania "dwukrotnie dłuższy czas pracy", bo to nie musi być jednoznaczne ze zwiększeniem pojemności ogniw - jeśli jakiś producent wykorzysta akumulatory SolidEnergy, ale równocześnie zastosuje większy ekran o dużej rozdzielczości i bardzo mocny procesor, to może się okazać, że czas pracy smartfona nie wydłuży się znacząco. Ale szanse na to, że smartfony zaczną pracować zauważalnie dłużej, wydają się spore.

288771058445006995
Źródło zdjęć: © (fot. Solid Energy Systems)

Jak na deklarację związaną z początkiem przyszłego roku obawy może budzić jednak co innego - w komunikacie MIT brakuje jakichkolwiek szczegółów na temat współpracy między SolidEnergy a którymś z poważnych producentów smartfonów czy baterii. A zatem bądźmy dobrej myśli, ale... nie warto przedwcześnie krzyczeć z radości, zanim nie ujrzymy urządzeń z akumulatorami SolidEnergy na sklepowych półkach.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Baterie smartfonów podwoją pojemność już w 2017 roku?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)