Głos w jakości HD: prawie 0,5 mld użytkowników w 2015 roku

Głos w jakości HD: prawie 0,5 mld użytkowników w 2015 roku

Głos w jakości HD: prawie 0,5 mld użytkowników w 2015 roku
30.04.2010 00:14, aktualizacja: 30.04.2010 09:02

Do 2015 roku liczba użytkowników korzystających w swoich komórkach z dźwięku w jakości HD ma osiągnąć prawie 0,5 mld - wynika z prognoz przedstawionych przez firmę badawczą ABI Research.

Szacowana liczba użytkowników korzystających w telefonii mobilnej z dźwięku w jakości HD ma wynieść w 2015 roku około 487 mln. Zastanawiające jest jednak skąd pochodzą takie liczby, skoro obecnie taka możliwość nie została komercyjnie jeszcze udostępniona?

_ ABI Research _ uważa, że początki masowego dźwięku mobilnego w jakości HD będą miały miejsce dopiero w roku 2013. W kolejnym - ma nastąpić gwałtowny jego rozwój, aby po 2 latach, czyli w roku 2015, objąć swoim zasięgiem prawie pół miliarda użytkowników telefonów komórkowych.

Jak zauważają badacze, w przeciwieństwie do innych nowych technologii, głos w jakości HD ma szansę na popularyzację najpierw w krajach rozwijających się (Wschodnia Europa, Afryka czy Bliski Wschód). Wszystko dlatego, że bez większych kłopotów ma być on obsługiwany przez relatywnie młode sieci 3G.

Według nich, taki standard głosu najłatwiej będzie zaimplementować w sieciach, które powstawały w latach 2005-2006. W takich przypadkach będzie się to ograniczać, od strony operatora, jedynie do aktualizacji oprogramowania stacji bazowych. W pozostałych - konieczna będzie kosztowna modernizacja istniejącej już infrastruktury.

Warto przypomnieć, że brytyjski oddział sieci Orange rozpoczął już testy dźwięku mobilnego w jakości HD. Jego komercyjne wprowadzanie, według wcześniejszych zapowiedzi, ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)