ApriPoco - salonowy asystent od Toshiby

ApriPoco - salonowy asystent od Toshiby

ApriPoco - salonowy asystent od Toshiby
Źródło zdjęć: © IDG
01.04.2008 13:00, aktualizacja: 08.04.2008 15:31

ApriPoco ma niespełna 30 cm wysokości i przypomina skrzyżowanie kury z pokemonem. Najnowszy produkt Toshiby nie ma jednak nic wspólnego ani z drobiem, ani z zabawką dla dzieci - to robot domowy, którego zadaniem jest ułatwienie użytkownikowi sterowania sprzętem elektronicznym.

Przedstawiciele Toshiby tłumaczą, że ApriPoco został skonstruowany z myślą o osobach, które mają w domu zbyt wiele najróżniejszych pilotów zdalnego sterowania. Po pierwszym uruchomieniu w nowym pomieszczeniu robot "wyczuwa" wszystkie sygnały podczerwone, emitowane, gdy użytkownik korzysta z pilota zdalnego sterowania. Gdy natrafi na sygnał, którego jeszcze nie zna, pyta użytkownika "Co robisz?" ( po japońsku ). Urządzenie zapamiętuje odpowiedź oraz powiązaną z nią akcję - dzięki temu, gdy użytkownik następnym razem będzie chciał włączyć telewizor, wystarczy, że powie "Włącz telewizor", a ApriPoco sam wyśle odpowiedni sygnał do TV.

Obraz
© (fot. IDG)

Jak tłumaczy Daisuke Yamamoto, jeden z twórców urządzenia, robot potrafi także rozpoznawać nazwy programów oraz ich gatunki ( np. wiadomości, filmy, sport ). Toshiba pracuje już nad tym, by ApriPoco potrafił skojarzyć podany przez użytkownika typ programu z danymi z systemu EPG ( Electronic Program Guide ) - dzięki temu gdy użytkownik powie "Wiadomości" robot sam znajdzie i włączy kanał, na którym nadawany będzie właśnie serwis informacyjny.

Oczywiście, funkcjonalność ApriPoco nie ogranicza się tylko do sterowania telewizorem - podczas pokazu przeprowadzonego przez Toshibę robot sterował również lampą oraz systemem klimatyzacji. Z pierwszych testów wynika, że robot ( na razie stworzono 1 prototyp ) potrafi zrozumieć większość użytkowników, o ile nie mówią oni zbyt szybko lub niewyraźnie.

Prototyp nie jest na razie w pełni funkcjonalnym urządzeniem - podczas pokazu zadania związane z rozpoznawaniem mowy realizował podłączony do ApriPoco komputer przenośny. Przedstawiciele Toshiby mówią jednak, że kolejny prototyp będzie już w 100% samodzielny. Firma zapewnia, że zamierza wprowadzić robota na rynek - niestety, na razie nie wiadomo, kiedy może to nastąpić.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)