MWC 2010: TG02 i K01 - smartfony Toshiby

MWC 2010: TG02 i K01 - smartfony Toshiby

MWC 2010: TG02 i K01 - smartfony Toshiby
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
19.02.2010 15:37, aktualizacja: 19.02.2010 15:49

Wraz z zaprezentowanymi w Barcelonie smartfonami TG02 i K01 i odświeżonym modelem z ubiegłego roku TG01 Toshiba ma w portfolio łącznie trzy modele urządzeń z Windows Mobile 6.5.3. TG02 o grubości 10 milimetrów wydaje się nieco mniejszy niż TG01, mimo że ekrany obu aparatów charakteryzują się taką samą przekątną wynoszącą 4,1 cala. Tym niemniej TG02 jest o pięć gramów lżejszy od poprzednika. Zniknął dotykowy pasek pod ekranem, zamiast oporowego ekranu dotykowego teraz producent stosuje w TG02 pojemnościowy, którego można obsługiwać jedynie palcami. W świetle słonecznym ekran TG02 jest w dość czytelny, mimo typowych dla tej technologii refleksów.

W odróżnieniu od TG0. K01 ma ekran typu OLED, na którym w świetle słońca widać jedynie czarne elementy. Przy normalnym oświetleniu jego zaletą jest za to duży kontrast i nasycone kolory, które szczególnie sprawdzają się, kiedy chcemy oglądać zdjęcia czy wideo.

Pomimo niewielkiej grubości wynoszącej 1. milimetrów Toshiba wyposażyła K01 w wysuwaną klawiaturę, w której znalazło się dosyć miejsca dla czteroliniowego zastawu klawiszy. Poszczególne klawisze są wyraźnie oddzielone od siebie, co ułatwia wpisywanie tekstu. Mechaniczny układ wsuwania i wysuwania klawiatury sprawia wrażenie solidnej konstrukcji.

Obraz
© Kiedy trzymamy smartfony TG02 i K01 pod kątem, podgląd w stylu karuzeli interfejsu Mobile Shell również się pochyla (fot. heise-online.pl)

Stworzony dla TG0. interfejs nie zyskał popularności, a więc producent zamienił go na łatwiejszy w obsłudze i bardziej atrakcyjny wizualnie interfejs Mobile Shell firmy SPB Software: mimo że prace nad firmware’em dla TG02 i K01 wciąż trwają, obsługa aparatu sprawia wrażenie płynnej. Wybór kontaktów czy multimediów odbywa się za pośrednictwem trójwymiarowej karuzeli, której podgląd (dzięki czujnikowi położenia) również się przechyla, gdy smartfon jest trzymany pod kątem.

Zestaw preinstalowanego oprogramowania nie jest jeszcze ustalony; na razie do surfowania po Sieci można używać tylko mobilnej wersji Internet Explorera, który w systemie Windows Mobile 6.5.3 szybciej renderuje strony. Pomimo pojemnościowych ekranów aparaty TG0. i K01 nie obsługują wielodotykowości. Do ręcznego powiększania w przeglądarce można korzystać z pasków powiększania na ekranie. Wielbicieli multimediów z pewnością ucieszy fakt pojawienia się szybkiego Core Playera. Jak twierdzi Toshiba, dzięki niemu nowe smartfony będą w stanie odtwarzać filmy wideo nawet w jakości HD o rozdzielczości 720p.

Toshiba zamierza rozpocząć sprzedaż TG02 jeszcze w pierwszej połowie 2010 roku, a K01 ma pojawić się później. Dobra wiadomość dla nabywców TG01: producent przygotowuje aktualizację do Windows Mobile 6.5.3, która zawiera także nowy interfejs obsługi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)