AMD Fusion APU - układ o ogromnym potencjale

AMD Fusion APU - układ o ogromnym potencjale

AMD Fusion APU - układ o ogromnym potencjale
04.01.2011 12:32, aktualizacja: 04.01.2011 12:50

Podczas dzisiejszej prezentacji na targach Consumer Electronics Show, firma AMD zaprezentowała nowej generacji układ o potencjale większym niż jakikolwiek procesor w historii informatyki

Rodzina układów przyspieszonego przetwarzania (APU) AMD Fusion oferuje możliwości obliczeniowe wielordzeniowych procesorów architektury x86. moc kart graficznych w pełni wykorzystujących technologię DirectX 11, efektywne przetwarzanie równoległe, znaczne przyspieszenie odtwarzania filmów wideo w jakości HD oraz szybsze przesyłanie danych pomiędzy rdzeniami procesorów, niezależnie od budowy urządzenia.

Nowe linie komputerów stacjonarnych, notebooków i netbooków oparte na układach APU AMD Fusion są już dostępne w sklepach w przystępnych cenach. Tablety i systemy komputerowe specjalnego przeznaczenia (systemy wbudowane) oparte na układach APU AMD Fusion pojawią się na rynku w pierwszym kwartale 201. roku. Nowa gama produktów oferuje między innymi płynne odtwarzanie wideo w jakości HD, moc obliczeniową stanowiącą przełom w obsłudze najbardziej wymagających aplikacji, całodzienną pracę na baterii bez konieczności ładowania oraz pełną obsługę technologii DirectX 11 przez kartę graficzną.

Firma AMD spodziewa się, że czołowi producenci komputerów, tacy jak: Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo, MSI, Samsung, Sony i Toshiba, już wkrótce ogłoszą plany wprowadzenia przystępnych cenowo modeli komputerów opartych o układy APU AMD Fusion.

Większość pracy z komputerem opiera się na pracy na konkretnym oprogramowaniu. Do tej pory programiści nie mogli uwolnić pełnego potencjału przez fakt, że zarówno procesor jak i karta graficzna przetwarzają informacje w zupełnie inny sposób. Układy APU AMD Fusion znoszą tę barierę, pozwalając programistom na pełne wykorzystanie mocy równoległego przetwarzania karty graficznej - ponad 50. GFLOPSs w układzie APU serii „Llano”. Dzięki temu można uruchomić znacznie więcej programów w tym samym czasie niż w przypadku wcześniejszych jednostek tego typu.

Nowe, energooszczędne funkcje i właściwości urządzeń wyposażonych w układy APU znacznie wydłużają czas pomiędzy kolejnymi ładowaniami baterii urządzeń przenośnych, nawet w przypadku obciążających zadań, takich jak oglądanie filmów w jakości HD.

Platformy o niskim poborze mocy (poprzednio określane nazwą kodową "Brazos") zwiększają możliwości wykorzystania komputera w codziennej pracy. Są one dostępne w sprzedaży w dwóch wersjach: jako seria E i seria C. Układy te zostały wyposażone w nowy procesor architektury x8. o nazwie kodowej "Bobcat". Jest to pierwszy od 2003 r. procesor firmy AMD oparty o architekturę x86 i został zaprojektowany od podstaw by zapewnić wysokie osiągi urządzeń mobilnych.

Oferta platformy Fusion na rok 2011 jest przeznaczona przede wszystkim dla notebooków klasy performance i mainstream oraz komputerów stacjonarnych klasy mainstream. Znajdują się w niej układy APU „Llano”, stworzone w 32-nanometrowym procesie technologicznym, zawierające procesory do czterech rdzeni w architekturze x86 oraz karty graficzne oferujące pełną obsługę DirectX 11. Ich wprowadzenie jest planowane na pierwszą połowę 2011 roku. Komputery oparte na układach „Llano” powinny się pojawić na rynku w połowie 2011 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)