Czterordzeniowy układ Nvidia Tegra 3 - komórki przyśpieszą

Czterordzeniowy układ Nvidia Tegra 3 - komórki przyśpieszą

Czterordzeniowy układ Nvidia Tegra 3 - komórki przyśpieszą
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
09.11.2011 11:30

Nvidia zaprezentowała dziś procesor Tegra 3, rozpoczynając erę czterordzeniowych urządzeń przenośnych o wydajności porównywalnej z komputerami PC. Cechą nowych układów ma być także wyraźnie dłuższy czas pracy na baterii w urządzeniach mobilnych. Pierwszym tabletem na świecie z czterordzeniowym procesorem Tegra 3 jest Asus Eee Pad Transformer Prime.

Procesor Tegra 3. znany wcześniej pod nazwą kodową „Projekt Kal-El,” osiąga trzykrotnie wyższą wydajność od procesora Tegra 2, a także cechuje się mniejszym nawet o 61 procent poborem energii. Dzięki temu urządzenia oparte na tym procesorze są w stanie odtwarzać materiały wideo w wysokiej rozdzielczości (HD) przez 12 godzin na jednym ładowaniu akumulatora.

W procesorze Tegra 3 zaimplementowano nową, opatentowaną technologię zmiennego, symetrycznego przetwarzania wielowątkowego (ang. vSMP –. Variable Symmetric Multiprocessing). vSMP zakłada wykorzystanie piątego „towarzyszącego” procesora, który został zaprojektowany do zadań niewymagających znacznej mocy obliczeniowej i cechuje się niewielkim poborem energii. Cztery główne rdzenie zostały specjalnie zaprojektowane do pracy z zadaniami wymagającymi wysokiej wydajności i na ogół pobierają mniej energii od procesorów dwurdzeniowych.

Podczas wykonywania zadań wymagających mniejszego zużycia energii, takich jak słuchanie muzyki, odtwarzanie filmów lub aktualizowanie danych w tle, procesor Tegra 3 wyłącza cztery wysokowydajne rdzenie i pracuje wyłącznie na rdzeniu towarzyszącym. I odwrotnie –. podczas realizacji zadań wymagających wysokiej wydajności, takich jak przeglądanie stron internetowych, pracy wielozadaniowej i gier, procesor Tegra 3 wyłącza rdzeń towarzyszący.

Czterordzeniowym procesorom Tegra 3 towarzyszą nowe, dwunastordzeniowe procesory graficzne GeForce, które umożliwiają tworzenie bardziej realistycznego obrazu za pomocą efektów dynamicznego oświetlenia, symulacji fizyki i środowisk w wysokiej rozdzielczości, a także obsługują efekt stereoskopowego 3D, pozwalając na stworzenie nowej generacji mobilnych gier.

Procesor Tegra 3 –. wedle zapewnień producenta - może zapewnić graczom wrażenia porównywalne z konsolami do gier. Zapewnia on pełną obsługę kontrolerów do gier w urządzeniach mobilnych jak tablety i telefony – możliwe jest podłączenie smartfonu do telewizora i gra z użyciem kontrolerów. Ponadto, układ wykorzystuje wielokrotnie nagradzaną technologię 3D Vision firmy NVIDIA, automatycznie wprowadzając efekt stereoskopowego 3D w aplikacjach napisanych w OpenGL. Dzięki temu, urządzenie podłączone do telewizora 3D (dzięki HDMI 1.4), pozwala na odtwarzanie materiałów w trzech wymiarach.

Najważniejsze informacje / podstawowe fakty:
o Pierwszy na świecie czterordzeniowy procesor centralny ARM Cortex A9
o Nowa technologię vSMP,
o Dwunastordzeniowy procesor graficzny GeForce,
o Nowe silniki odtwarzania materiałów wideo, obsługujące pliki w wysokiej rozdzielczości (1080p high profile) i jakości (do 40 Mbps)
o Nawet trzykrotnie wyższą przepustowość pamięci
o Nawet dwukrotnie szybszy procesor sygnału obrazu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)