Test laptopa Acer Aspire Timeline X 3820TG

Test laptopa Acer Aspire Timeline X 3820TG

Test laptopa Acer Aspire Timeline X 3820TG
Źródło zdjęć: © Acer
12.08.2010 13:39, aktualizacja: 12.08.2010 16:07

Powiększony netbook - takie było moje skojarzenie, gdy pierwszy raz Acer Aspire Timeline X 3820TG znalazł się w moich rękach. Ten notebook z powodu braku napędu DVD, a także komponentów, jak multimedialny pilot czy slot popularnego ExpressCard osiągnął wyjątkowo zgrabne kształty. Trzymanie i przenoszenie tego urządzenia jest przyjemne i wygodne. Bez problemu utrzymamy je w jednej ręce.

Wygląd

Jeśli chodzi o design, komputer prezentuje się naprawdę ładnie. Klapa obudowy, a także część, na której spoczywają nadgarstki wykonane zostały ze szczotkowanego aluminium. Metaliczny wygląd Aspire Timeline X 3820TG nie jest być może najładniejszym wyborem spośród tych, które widziałem, ale bez wątpienia plasuje się wysoko, prezentując się ciekawie i estetycznie.

Obraz
© (fot. Acer)

Krawędzie wyświetlacza, podobnie jak otoczka wokół klawiatury, wykonane zostały z silnie błyszczącego plastiku –. przyznam szczerze, że podoba mi się sposób w jaki współgra to ze szczotkowanym metalem. Trzeba jednak przyznać, iż część błyszcząca przestaje być aż tak ładna, kiedy zaczynają zbierać się na niej odciski palców, a otoczka wokół ekranu przestaje być tak atrakcyjna kiedy zauważamy ile dodatkowych odblasków tworzy. Natomiast ogólnie wygląd testowanego modelu zasługuje na ocenę dobrą z plusem.

Wymiary urządzenia to 29 x 324 x 235 mm. Wykonanie jest bardzo solidne. Przy korzystaniu czy przenoszeniu urządzenia nie pojawia się żądne trzeszczenie, a wszystkie elementy są dobrze spasowane. Pewnym mankamentem w wykonaniu modelu jest plastik wokół wyświetlacza, który jest nieco pofalowany i gdzieniegdzie nieestetycznie odstaje. Klapa laptopa została osadzona na dwóch solidnych zawiasach. W ciągu ponad dwóch tygodni testowania nie uświadczyłem żadnych problemów wskazujących na rażące zaniedbania w wykonaniu urządzenia. Poza wspomnianym wcześniej, niedopracowanym fragmentem obudowy przy ekranie, nie można nic więcej zarzucić jakości wykonania testowanego komputera. Na prawym boku laptopa znajdziemy (w kolejności od frontu) gniazdo jack 3,5 mm do podłączenia głośników lub słuchawek (ze wsparciem dla S/PDIF), gniazdo mikrofonowe, jedno złącze USB (niestety jedynie generacji 2.0), port HDMI, port zewnętrznego wyświetlacza (VGA), szczeliny wentylacyjne oraz gniazdo zasilania.

Ogólnie rozłożenie elementów na tym boku jest poprawne, poza jednym –. gniazdem zasilania. Nie jest ono ustawione, jak w niemal wszystkich laptopach, na samym tyle, ale zostało nieco przesunięte w stronę frontu komputera. Przez to, kiedy podłączałem przewód zasilacza, nie dość, że urządzenie wydawało nieprzyjemny, zupełnie niepotrzebny pisk potwierdzający, to jeszcze zanim w ogóle trafiłem w gniazdo, chwilę szukałem gdzie ono jest. Bardzo nieintuicyjne rozwiązanie.

Lewy bok ma nam mniej do zaoferowania. Najbliżej frontu znajdują się dwa złącza USB 2.0, są szczeliny wentylacyjne, gniazdo blokady Kensington oraz port Ethernet.

Obraz
© (fot. Acer)

Warte pochwalanie jest rozstawienie złącz USB - na tyle szerokie, że podłączone obok siebie akcesoria mieszczą się bez problemu.

Front, poza kolejnymi szczelinami wentylacyjnymi, wyposażony został tylko w wielofunkcyjny czytnik kart. Obsłuży on takie typy kart, jak Secure Digital (SD), MultiMediaCard (MMC), MemoryStick (MS), MemoryStick PRO (MS PRO) oraz xD-Picture Card (xD).

Z, popularnych w notebookach elementów, Aspire Timeline X 3820TG nie posiada gniazda ExpressCard oraz napędu DVD. W wypadku tego komputera, tracimy możliwość odpalania dysków optycznych czy urządzeń korzystających z gniazda ExpressCard, a w zamian otrzymujemy dużo smuklejszą sylwetkę urządzenia, którą docenia się w codziennym użytkowaniu. Kiedy ustawiłem Aspire Timeline X 3820TG obok laptopa HP Pavilion dv5, to oprócz mniejszego rozmiaru - proporcjonalnie związanego z przekątną ekranu (15,4” a 13,3”) - okazał się być także o 1/3 niższy i niemal kilogram lżejszy (2,65 kg a 1,81 kg). Po otwarciu klapy laptopa Aspire Timeline X 3820TG zauważymy umiejscowioną nad ekranem 1,3-megapikselową kamerę internetową Crystal Eye. Poniżej niej, znajduje się ekran HD LED LCD o przekątnej 13,3 cala, rozdzielczości 1366x76. pikseli i formacie obrazu 16:9. Ekran o błyszczącej powierzchni wyświetla jasne, wyraziste obrazy o gęstości 118 dpi.

Wyświetlane na nim multimedia wyglądają naprawdę dobrze, choć komfort oglądania obrazów staje się znacząco ograniczony w bardzo jasnych warunkach (na zewnątrz lub przy silnym świetle). Podobny problem spotkamy w każdym notebooku z tego typu matrycą. Kąt widzenia jest również podobny, jak u konkurencyjnych produktów. Patrząc zarówno z boków, jak i góry czy dołu wciąż widzimy obraz jednak zmieniają się jego kolory, jasność i kontrast. Pod ekranem znajduje się jedynie logo producenta.

Dolna część urządzenia jest oczywiście zdominowana przez klawiaturę, do której jednak nie mogłem się przyzwyczaić. Na co dzień piszę na klawiaturach kilku urządzeń. Wszystkie te klawiatury są różne, a jednak jest mi bardzo łatwo przestawiać się na używanie dowolnej z nich. W przypadku klawiatury zastosowanej w Aspire Timeline X 3820TG po ponad dwóch tygodniach testowania wciąż byłem zmuszony nadużywać klawisza “backspace”. - cofając źle wciśnięte znaki i wstukując je na nowo.

Wydaje mi się, że jest to kwestia ułożenia i długości spacji, która wchodzi w przestrzeń, gdzie z przyzwyczajenia oczekujemy prawego klawisza ALT. Niemal za każdym razem, gdy chcemy wcisnąć polski znak trafiamy na spację. Podczas pisania otrzymywałem słowa w stylu „kt ory”. czy „otrzymywa lem”. Kolejnym minusem są klawisze strzałek. Zrozumiały jest ich niewielki rozmiar w netbookach, ale nie w notebookach, które oferują sporo miejsca do zagospodarowania w przypadku wyświetlaczy 13-calowych i mnóstwo w 15 i 17-calowych.

Nad klawiaturą znajdują się głośniki, z których wydobywa się wyjątkowo czysty i głośny - jak na notebooka - dźwięk. Jakość dźwięku jest naprawdę dobra. Oglądałem na testowanym komputerze zwiastuny filmów, słuchałem muzyki (zarówno muzyki elektronicznej, przeszło pięćdziesięcioletniego jazzu, rock’n’rolla, jak i metalu), a także grałem w grę komputerową. We wszystkich sytuacjach głośniki sprawdzają się znakomicie.

Z kolei poniżej klawiatury znajduje się touchpad. Jego rozmiary są odpowiednio duże, czułość dobra, a do tego obsługuje gesty, co ułatwia nawigowanie po stronach internetowych czy przeglądanie innych treści. Prawy pasek powierzchni touchpada obsługuje funkcję przewijania. Minusem jest brak osobnego, dedykowanego klawisza, którym szybko można włączyć lub wyłączyć touchpada. W tym komputerze trzeba tę funkcję aktywować za pomocą kombinacji klawiszy “Fn” i “F7”.

Wnętrze i wydajność

Sercem Aspire Timeline X 3820TG jest procesor Intel Core i3-350. taktowany zegarem 2,26 GHz. Komputer ma do dyspozycji pamięć podręczną o rozmiarze 3 MB, 2 GB pamięci RAM DDR3, a także dwa układy graficzne - zintegrowany Intel Graphics Media Accelerator X4500 (ze wsparciem dla DX10) oraz ATI Mobility Radeon HD 5650 (ze wsparciem dla DX11). Komputer automatycznie przełącza się między nimi, korzystając z energooszczędnego Intela, gdy użytkownik wykonuje mniej wymagające czynności, a z układu ATI przy bardziej wymagających procesach. Pozwala to zmniejszyć zużycie energii, jednak ma też swoją wadę - przy każdej zmianie trybu, wyświetlacz na chwilę się wyłącza. Wygaszanie wyświetlacza i pojawiające się przy tym zakłócenia bywają naprawdę irytujące.

Testowany komputer posiada zintegrowaną kartę dźwiękową Realtek High Definition Audio zgodną ze standardem Intel High Definition. Karta, jak na rozwiązanie zintegrowane, nieźle radzi sobie z generowaniem dźwięków. W połączeniu z naprawdę dobrymi głośnikami “Dolby Home Theater”. i wyjściem audio ze wsparciem dla S/PDIF oferuje przyzwoite wrażenia dźwiękowe.

Łączność bezprzewodową zapewnia karta sieciowa Acer Nplify 802.11b/g/n, a także Bluetooth 2.1+EDR. Dysk twardy Hitachi HTS545050B9A30. oferuje pojemność 500 GB (pracując przy 5400 obr./min.). Gdy nie ma w pobliżu gniazdka elektrycznego, komputer może być zasilany 6-komorową litowo-jonową baterią o pojemności 6200 mAh. Jej żywotność jest naprawdę satysfakcjonująca. W zależności od sposobu korzystania - możemy nastawić się na pracę w granicach 5-8 godzin. Jest to bardzo dobry wynik w tej klasie komputerów. Całkowicie wyczerpany akumulator potrzebuje ok. 3,5 godziny do ponownego naładowania. To dość długo, jednak przy zastosowanej pojemności baterii jest to zrozumiałe.

Kiedy zabieramy notebooka lub netbooka ze sobą na spotkanie biznesowe, spacer czy do kawiarni musimy mieć szybką możliwość skorzystania z jego możliwości. Aspire Timeline X 3820TG potrzebował 54 sekundy od momentu włączenia do chwili otrzymania systemu operacyjnego gotowego do pracy z otwartym oknem przeglądarki Google Chrome. Z kolei czas od wybrania opcji “zamknij” do chwili gdy maszyna się wyłączyła wynosił 13 sekund. Trzeba przyznać, że są to - szczególnie czas włączania - mało „mobilne” wyniki. System operacyjny, który otrzymujemy z komputerem to Windows 7 Home Premium. W połączeniu z procesorem Intel Core i3-350. i układem graficznym ATI Mobility Radeon HD 5650 otrzymujemy komputer, który bezproblemowo poradzi sobie z odtwarzaniem filmów w wysokiej rozdzielczości, zarówno zapisanych na dysku, jak i tych z YouTube (nawet przy rozdzielczości 1080p wideo zachowuje płynność).

Aspire Timeline X 3820TG nie został stworzony do grania, o czym świadczy chociażby brak napędu DVD. Jednak postanowiłem sprawdzić wydajność tego notebooka w grach. Podłączyłem zewnętrzny napęd i zainstalowałem grę stworzoną przez naszych rodaków - „Wiedźmin”. Na średnich ustawieniach graficznych gra chodziła całkiem płynnie, przycinając się od czasu do czasu, w momentach dynamicznych akcji czy bardziej zasobożernych animacji. Kiedy podniosłem poprzeczkę, wybierając dobre efekty graficzne zacinanie stało się już nieznośne. Także nawet, gdy ktoś chciałby od czasu do czasu skorzystać z tego notebooka do grania musi liczyć się z ograniczeniami proponowanej przez producenta konfiguracji.

Podsumowanie

Acer Aspire Timeline X 3820TG jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które szukają wydajnego, eleganckiego i smukłego notebooka do przeglądania internetu, pracy czy wyświetlania multimediów. Urządzenie wygodnie się przenosi, będzie więc dobrym wyborem dla osób, które dużo podróżują lub po prostu lubią posiedzieć z komputerem na ławce w parku czy w kawiarni. Testowany laptop oferuje 13,3-calowy wyświetlacz –. dobry kompromis pomiędzy 11-calowymi netbookami, a 15 czy 17-calowymi „standardowymi” notebookami. Sprzęt dzięki dwóm trybom graficznym oraz pojemnej baterii zapewnia 5-8 godzin nieustannej pracy. Bez wątpienia mocną stroną modelu jest również dźwięk. Wbudowane głośniki Dolby Home Theater grają czysto i głośno. Oczywiście można mieć też zastrzeżenia. Pisanie na klawiaturze tego modelu nie każdemu przypadnie do gustu. Tryb oszczędności, który z jednej strony wydłuża żywotność baterii, z drugiej jednak może naprawdę drażnić. Podczas zmiany trybów graficznych znika obraz, by później znów się pojawić. Często
dzieje się to w momentach, w których akurat chcieliśmy wykonać jakąś czynność. Niedobrym wyborem było także ulokowanie gniazda zasilania w pewnej odległości od tyłu urządzenia. Utrudnia to intuicyjne podłączanie kabla. Jednak w moim odczuciu wady nie odbierają ogólnej przyjemności korzystania z urządzenia. Poza tym Aspire Timeline X 3820TG oferuje atrakcyjny stosunek ceny do jakości otrzymywanego sprzętu. Za notebooka zapłacimy bowiem ok. 2700 zł.

_ (Michał Nowakowski) _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)