Rozpoczął się VI Kongres Technologiczny Polkomtela

27.10.2007 02:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Telewizja cyfrowa odbierana w telefonie komórkowym, elektroniczna portmonetka, elektroniczne biuro, mobilna budowa czy nowoczesny monitoring osób i pojazdów - to tylko niektóre z nowości prezentowanych na rozpoczynającym się dzisiaj w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
VI Kongresie Technologicznym.

Polkomtel organizuje taką imprezę corocznie od sześciu lat. Głównym partnerem tegorocznego Kongresu, odbywającego się pod hasłem _ Razem w przyszłość _, jest Ericsson. W czasie dwóch dni światowi liderzy branży teleinformatycznej - Ericsson, Huawei, Oracle, Motorola, Nokia, Nokia Siemens Networks, Samsung i Sony Ericsson, zaprezentują w Warszawie wspólnie z Polkomtelem najnowsze rozwiązania mobilne wykorzystywane zarówno w biznesie, jak i życiu codziennym.

_ Współczesna telekomunikacja zmierza wyraźnie w kierunku mediów bezprzewodowych. Przed nami ogromne wyzwanie, jakim jest cyfryzacja systemu nadawania programów radiowo-telewizyjnych w Polsce. Wyzwanie, w którym technologie komórkowe mogą mieć swój wielki udział. Wtedy będziemy mogli mówić o skoku cywilizacyjnym w niespotykanej skali. To już nie będzie rewolucja, ale turborewolucja technologiczna. I tak jak głosi hasło tegorocznego Kongresu, takie wyzwania możliwe są do realizacji tylko razem, we współpracy między wieloma uczestnikami rynku _ - mówił otwierając VI KT Adam Glapiński, prezes zarządu Polkomtela.

_ Na całym świecie już 2 miliardy ludzi korzystają z telefonów komórkowych, a w niedługim czasie ich liczba wzrośnie do 3 miliardów. Ale z każdym dniem ich wymagania się zmieniają. Użytkownicy wymagają coraz więcej od swoich telefonów, przez co inspirują nas do tworzenia nowych rozwiązań. Dziś telefon pełni rolę odtwarzacza muzyki, konsoli do gier, pełni rolę podręcznego komputera, daje dostęp do informacji, a niedługo zapewni także dostęp do mediów. Dlatego Ericsson rozumie oczekiwania wymagających użytkowników i wychodzi im naprzeciw. Stawiamy na innowacyjność, by być krok przed innymi. Tą innowacyjnością jest teraz mobilna telewizja _ - powiedział wiceprezes LM Ericsson Bert Nordberg w prezentacji wygłoszonej do ponad 2 tys. kongresowych gości, reprezentujących nie tylko branżę telekomunikacyjną, ale wiele innych dziedzin gospodarki.

Podczas sesji plenarnej klientom biznesowym sieci Plus wręczone zostały nagrody za innowacyjność wdrożonych w 2007 roku przy współpracy z Polkomtelem rozwiązań teleinformatycznych. Nagrody otrzymali: BOT Elektrownia Bełchatów, Grupa CEDC, KNAUF Service, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma i PKN Orlen.

Warszawski Kongres Technologiczny to jedyne miejsce w tej części Europy, gdzie każdy może z bliska zapoznać się z absolutnymi nowościami na rynku telekomunikacyjnymi. Jedną z nich jest Mobile TV, nowy produkt firmy Ericsson na polskim rynku. Usługa daje dostęp do tradycyjnej telewizji, ale jej nośnikiem jest telefon komórkowy. Mobile TV umożliwia oglądanie telewizji na żądanie, a także ściąganie filmów i oglądanie ich w trybie offline. Uczestnicy Kongresu będą mogli także zapoznać się z udostępnioną w Polsce - od miesiąca w kilkudziesięciu warszawskich punktach - elektroniczną skarbonką (mobilne płatności). mPay, usługa w sieci Plus, to system umożliwiający płatności przy użyciu telefonu komórkowego. Jest to instrument płatniczy, który działa podobnie jak karta płatnicza, ale ma szerszy zakres możliwości. Już dziś działa on np. w sieci barów Mc Donald’s.

Na uczestników Kongresu czekają też ciekawe dyskusje panelowe. _ Mobilna nawigacja i usługi lokalizacyjne _ to coraz częściej stosowane przez firmy monitorowanie osób i pojazdów. _ Mobilne rozwiązania w sektorze energetycznym _ zaprowadzą w świat nowoczesnych budynków, w których możliwa jest oszczędność ogromnych ilości energii elektrycznej. Jak dzięki sprawnemu zarządzaniu służbowymi telefonami można zaoszczędzić czas i pieniądze oraz odciążyć pracę administratora, można dowiedzieć się na panelu _ Zarządzanie flotą urządzeń mobilnych _. Z kolei podczas panelu _ Bezpieczeństwo publiczne _ na żywo zostanie przeprowadzony pokaz systemu mobilnego monitoringu w warunkach działania służb mundurowych. W panelu _ Mobilna budowa _ zostanie pokazane, jak nawet najbardziej oddalone od cywilizacji miejsce budowy połączyć ze światem. Operator sieci Plus jest gotowy zorganizować łączność w najbardziej niedostępnych telekomunikacyjnie rejonach w ciągu tygodnia. Rozwiązuje to problem tak zwanej ostatniej mili w
budownictwie. Jest to szczególnie ważne ze względu na wielkie wyzwania, jakie stoją przed firmami realizującymi inwestycje infrastrukturalne w Polsce.

W sobotę, 27. października, wszyscy miłośnicy nowych technologii zaproszeni są na dzień otwarty dla całej rodziny. Od godziny 10 do 16:30 w PKiN odbędą się liczne prezentacje najnowszych telefonów, usług i akcesoriów. Na zwiedzających czekać będzie też wiele atrakcji oraz konkursy z cennymi nagrodami. Co godzinę będzie można wygrać telefony komórkowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)