Rewelacje Samsunga - ładowanie bezprzewodowe. Również w Galaxy S6?

Rewelacje Samsunga - ładowanie bezprzewodowe. Również w Galaxy S6?

Rewelacje Samsunga - ładowanie bezprzewodowe. Również w Galaxy S6?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
24.02.2015 11:26, aktualizacja: 24.02.2015 18:15

Samsung Galaxy S6 będziemy ładować bezprzewodowo? Producent przyznaje, że przykłada szczególną uwagę do tej funkcjonalności. Jak ma się to do premiery najnowszego flagowca?

Minął ponad wiek, zanim technologia odkryta przez Nikolę Teslę została wprowadzona do powszechnego użytku. Wynalazca w 189. roku po raz pierwszy zastosował indukcyjne ładowanie w trakcie udanego eksperymentu z bezprzewodowym przesyłaniem energii.

W ostatnich latach bezprzewodowe ładowanie zyskuje popularność na rynku elektroniki użytkowej, głównie w smartfonach i akcesoriach do nich. Technologię tę można dziś spotkać we wszystkich rodzajach urządzeń i sprzętu, w przestrzeni publicznej, a nawet w pojazdach, gdyż firmy dążą do wyeliminowania przewodów zasilających i zrealizowania wizji Tesli. Dotychczas w produktach komercyjnych stosowano głównie metodę ładowania przez indukcję magnetyczną, która wymaga kontaktu urządzenia z jakąś fizyczną stacją dokującą. Z technologią indukcji magnetycznej miał do czynienia prawdopodobnie każdy, kto używał elektrycznej szczoteczki do zębów lub golarki.

Korzyści dla użytkowników i rozwiązania branżowe

Z bezprzewodowym ładowaniem wiąże się szereg istotnych korzyści dla użytkowników, które będą brane pod uwagę w nowych, wygodnych i zintegrowanych urządzeniach. Najbardziej oczywistą zaletą jest brak przewodów zasilających, które tak łatwo się plączą, psują lub giną. Konsumenci domagają się prostego rozwiązania problemu ładowania, które uwolniłoby ich od konieczności posiadania różnych ładowarek do różnych urządzeń. Celem jest dostarczenie im jednej bezprzewodowej stacji dokującej, kompatybilnej ze wszystkimi urządzeniami, które już posiadają oraz tymi, które kupią w niedalekiej przyszłości.

W tym zakresie podmioty z szeroko rozumianej branży współpracują ze sobą już od jakiegoś czasu i powołały kilka organizacji zajmujących się standaryzacją technologii bezprzewodowego ładowania. Obecnie działają trzy takie organizacje: Wireless Power Consortium (WPC) promująca standard Qi, Power Matters Alliance (PMA) oraz Alliance for Wireless Power (A4WP). Samsung jest członkiem wszystkich tych trzech grup.

Wspomniane technologie znalazły już zastosowanie w wielu aspektach codziennego życia. Czasami można być wręcz nieświadomym ich istnienia. Podstawki ładujące zgodne ze standardem Qi można na przykład spotkać w wybranych restauracjach McDonald’s w Londynie, a w wielu kawiarniach Starbucks w Stanach Zjednoczonych działają stacje ładowania PMA.

W styczniu bieżącego roku PMA i A4WP ogłosiły, że połączą siły, aby zaoferować jeszcze lepsze rozwiązania w zakresie bezprzewodowego ładowania różnych urządzeń. To oznacza, że wkrótce z restauracji, portów lotniczych, miejsc publicznych, pojazdów i wszelkiego typu budynków mieszkalnych znikną plątaniny kabli zasilających. Już niedługo ludzie będą mogli przemieszczać się bez obawy, że rozładują im się baterie w urządzeniach i bez konieczności noszenia przy sobie zbędnego balastu.

Zaangażowanie na rzecz bezprzewodowej przyszłości

Pod koniec pierwszej dekady obecnego wieku firma Samsung powołała specjalny zespół, którego zadaniem było skupienie się wyłącznie na bezprzewodowym ładowaniu oraz uruchomiła szeroko zakrojony program badań i rozwoju. Celem było opracowanie technologii, która byłaby łatwa w użytkowaniu i wygodna dla konsumentów, co sprzyjałoby upowszechnianiu się standardów bezprzewodowego ładowania. Jak się wkrótce okazało, na drodze do rynkowego sukcesu tego rozwiązania stanęło kilka przeszkód, w tym głównie rozmiary i ceny niektórych najistotniejszych komponentów.

Odkryto nowe sposoby bardziej efektywnego łączenia i zestawiania komponentów, dzięki którym nowe rozwiązania generują większą moc i zajmują mniej miejsca. Kolejne akcesoria, wprowadzane na rynek przez Samsunga, składają się z mniejszej ilości komponentów. Taki też jest cel firmy - kompletnie zminimalizować liczbę potrzebnych podzespołów oraz ograniczyć ich wielkość do minimalnej.

2015 - rokiem przełomowym w bezprzewodowym ładowaniu smartfonów

W ubiegłym roku pojawiły się komponenty obsługujące wiele standardów na jednym chipie. Biorąc pod uwagę fakt, że ich zintegrowanie i wprowadzenie na rynek zajmuje od 6 do 1. miesięcy, można się spodziewać, że niektóre z tych produktów konsumenci będą mogli kupić już w tym roku.

Wszystko to staje się możliwe dzięki błyskawicznemu rozwojowi ekosystemu bezprzewodowego ładowania. Oprócz firm z branży komputerowej czołowe marki reprezentujące segmenty takie jak elektronika użytkowa, półprzewodniki, usługi mobilne, motoryzacja, meblarstwo, oprogramowanie i wiele innych łączą siły i nawiązują ścisłą współpracę.

Bezprzewodowe ładowanie w smartfonie Galaxy S6?

Rok 201. ma przynieść przełom w rozwoju infrastruktury bezprzewodowego ładowania, a odpowiednie stanowiska będą coraz częściej pojawiać się w przestrzeni publicznej. Samsung twierdzi, że będzie aktywnie uczestniczyć w popularyzacji technologii bezprzewodowego ładowania, oferując atrakcyjne smartfony. Dzięki przyszłym modelom smartfonów Galaxy, użytkownicy zyskają bezprecedensowy dostęp do możliwości bezprzewodowego ładowania. Zdawałoby się, że wszystkie informacje, zawarte w tym akapicie jasno sugerują fakt zastosowania efektywnego ładowania bez użycia kabli.

O tym, czy ta i wszystkie inne informacje na temat Samsunga Galaxy S6 się potwierdzą dowiemy się już niedługo, bo 1 marca. Podczas konferencji _ Unpacked _, poznamy najnowszego flagowca koreańskiego producenta. Należy przyznać, że Samsungo odpowiednio zadbał o to, by nie znikać na długo z czyichkolwiek ust. Premiera modelu S6 jest w tej chwili najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem związanym z rynkiem mobilnym.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)