Przełom! Dyski SSD będą trzy razy szybsze!

Przełom! Dyski SSD będą trzy razy szybsze!

Przełom! Dyski SSD będą trzy razy szybsze!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
25.05.2014 09:34, aktualizacja: 25.05.2014 16:52

Szykuje się przełom w sposobie zapisu danych na dyskach SSD. Japoński zespół z Uniwersytetu Chuo znalazł sposób na pokonanie ograniczeń obecnej technologii.

Obecnie dane nie mogą zostać zapisane bezpośrednio na chipach NAND wykorzystywanych w dyskach SSD. Nowe dane zapisywane są na wolnym obszarze dysku, w czasie kiedy obszar z danymi do usunięcia jest czyszczony. Taki sposób zapisu doprowadza oczywiście do fragmentacji dysku i znacznie obniża samą szybkość zapisu danych.

Nowa metoda zaprezentowana przez japoński zespół podczas IEEE International Memory Workshop w Taipei zmienia ten proces. Japończycy korzystają z czegoś, co nazywają logical block adress scrambler (czyli mieszacz logicznych sektorów dysku), dzięki czemu dane na dysku SSD nie są zapisywane na jego wolnej przestrzeni. Zamiast tego nowe dane umieszczane są w sektorze przeznaczonym do wyczyszczenia. Taki sposób znacznie przyspiesza sam proces zapisu oraz przedłuża żywotność dysków SSD.

Testy nowej metody wyglądają bardzo obiecująco. Częstotliwość zapisywania danych zmalała średnio o 55% (zamiast zapisywać dane na nowych sektorach i czyścić te, przeznaczone do usunięcia, nowy firmware zapisuje je bezpośrednio na sektorach do usunięcia), z kolei szybkość zapisu danych w niektórych przypadkach wzrosła nawet o 300%. Oznacza to, że już niedługo dyski SSD mogą pobić kolejny rekord szybkości zapisu - Japończycy z zespołu Uniwersytetu Chuo twierdzą, że ich technologia może zapewnić szybkość transferu w okolicach 1,5GB/s. Obecne modele dysków SSD mogą się pochwalić najczęściej szybkością zapisu danych rzędu 500MB/s.

A co na najlepsze - nowa metoda bazuje w pełni na zmianach w oprogramowaniu. Oznacza to, że producenci dysków SSD mogą zwiększyć szybkość swoich aktualnie dostępnych na rynku modeli wydając uaktualniony firmware. Przynajmniej w teorii.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Wyciekły dane techniczne LG G3

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)