Piraci z Centralnej Giełdy Komputerowej aresztowani

Piraci z Centralnej Giełdy Komputerowej aresztowani
Źródło zdjęć: © policja

04.06.2008 10:30, aktual.: 04.06.2008 10:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W miniony weekend policjanci ze Śródmiejskiej Komendy
Policji przeprowadzili działania na terenie Centralnej Giełdy
Komputerowej w Warszawie przy ulicy Batorego. Był to już kolejny
"nalot" polegający na kontroli legalności zawartości sprzedawanych
nośników danych.

Dzięki szeroko zakrojonym działaniom Policji udało się zatrzymać dwóch młodych mężczyzn - mieszkańców podwarszawskiej miejscowości, zajmujących się handlem pirackim oprogramowaniem. W trakcie przeprowadzonych działań funkcjonariusze zabezpieczyli około 10. płyt z filmami i grami komputerowymi. Zgodnie z Ustawą o Ochronie Praw Autorskich i Praw Pokrewnych za czerpanie korzyści z rozpowszechniania nielicencjonowanego oprogramowania grozi odpowiedzialność karna do lat 2.

Najprawdopodobniej w Polsce skala handlu nielicencjonowanym oprogramowaniem stale się zmniejsza. O ile jeszcze kilka lat temu podobna wizyta mogłaby doprowadzić do aresztowania i zatrzymania sprzętu większości osób handlujących na Giełdzie oprogramowaniem, w ten weekend udało sie wykryć i zatrzymać jedynie dwóch handlarzy.

Obecnie nielicencjonowanego oprogramowanie pozyskiwane jest głównie z internetu dzięki usługom P2P czy P2M. Rozpowszechnianie nielicencjonowanego oprogramowania na płytach CD/DVD w dużych miastach, gdzie większość mieszkańców ma dostęp do szerokopasmowego internetu to wymierająca forma dystrybucji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)