Nowe Lumiksy - szerokokątne, a jeden nawet z superzoomem

Nowe Lumiksy - szerokokątne, a jeden nawet z superzoomem
Źródło zdjęć: © IDG

22.07.2008 15:01, aktual.: 23.07.2008 09:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Panasonic zaprezentowała cztery premierowe modele cyfrowych aparatów fotograficznych z serii Lumix. DMC-FX37 i DMC-FX150 to kompakty z szerokokątnymi obiektywami, DMC-LX3 jest kompaktem dla bardziej zaawansowanych użytkowników, a ostatnia nowość, o oznaczeniu DMC-FZ28, to aparat typu superzoom, którym można fotografować ze zbliżeniem optycznym 18x.

DMC-FX37 charakteryzuje się matrycą o rozdzielczości 10,1 megapiksela. Zastosowano w nim obiektyw szerokokątny LEICA DC 25mm, umożliwiający fotografowanie z 5-krotnym zoomem optycznym oraz przetwornik obrazu Venus Engine IV.

Zdjęcia seryjne można wykonywać z prędkością 2,5 klatki na sekundę w pełnej rozdzielczości ( maksymalnie 5 zdjęć w trybie standardowym lub 3 zdjęcia w trybie podwyższonej jakości ). Dostępny jest też tryb ciągły, w którym aparat wykonuje zdjęcia aż do zapełnienia karty pamięci. Jak zapewnia producent, jeden komplet baterii wystarcza na wykonanie ok. 310 zdjęć. W aparacie dostępnych jest 25 programów tematycznych. Cyfrówka obsługuje technologię wykrywania twarzy ( do 15 twarzy w kadrze ), "inteligentnej ekspozycji" ( korekta zbyt ciemnych i zbyt jasnych elementów zdjęcia ) oraz inteligentnej kontroli czułości - aparat dobiera najlepsze ustawienia czułości ISO dla obiektu w ruchu.

Cyfrówka może rejestrować filmy w rozdzielczości 1280 x 720p ( 30 fps ) bądź w rozdzielczości WVGA ( 848 x 480 pikseli ) i VGA ( 640 x 480 pikseli ). Dysponuje 2,5-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 230 tys. punktów.

Sugerowaną cenę brutto aparatu ustalono na 1299 zł.

Model DMC-FX150 charakteryzuje się z kolei obiektywem, w którym minimalna ogniskowa wynosi 2. mm ( jest to również obiektyw szerokokątny ). Zastosowano w nim matrycę o większej rozdzielczości - 14,7 miliona pikseli - oraz nieco większy ekran LCD ( jego przekątna wynosi 2,7", ale rozdzielczość w porównaniu z wyżej opisanym modelem pozostała taka sama - 230 tys. pikseli ). Wyróżnikiem aparatu jest też szybkość nagrywania wideo HD, która wynosi w tym modelu 24 klatki na sekundę. Cyfrówka może zapisywać zdjęcia w formacie RAW. Podobnie jak FX37, model ten obsługuje tryb iA, na który składają się rozpoznawanie twarzy, inteligentna ekspozycja, inteligentny wybór sceny, optyczna stabilizacja obrazu, inteligentna kontrola ISO, szybki autofokus i cyfrowa korekcja czerwonych oczu.

Obraz
© Panasonic Lumix DMC-FX150 (fot. IDG)

Aparat trafi do sprzedaży w sugerowanej cenie 1599 złotych brutto. Trzecia z nowości, nosząca oznaczenie DMC-LX3, została przez producenta wyposażona w sensor CCD o rozdzielczości 10,1 megapiksela, optycznie stabilizowany obiektyw szerokokątny LEICA DC VARIO Summicron 24mm o jasności F2.0 i ogniskowej 24-6. mm. Umożliwia on fotografowanie ze zbliżeniem optycznym 2,5x. Użytkownik tego modelu może ręcznie dobierać ustawienia ekspozycji. Szybkość nagrywania wideo HD w tym aparacie wynosi 24 kl/s ( pozostałe tryby - 30 fps ). Cyfrówka, podobnie jak poprzednie, obsługuje tryb iA.

Obraz
© DMC-FX150 DMC-LX3 (fot. IDG)

Aparat kosztuje 1899 zł.

Panasonic zaprezentował też nowy model cyfrówki z dużym zoomem - DMC-FZ28. Aparat ten dysponuje matrycą 10,1-megapikselową, zwraca zaś uwagę zastosowany w nim obiektyw - LEICA DC o jasności F2.8 - 4.4 i ogniskowej ekwiwalentnej zakresowi 27-486 mm w aparatach 35mm. Cyfrówka pozwala na fotografowanie z 18-krotnym optycznym zoomem. Urządzenie obsługuje wspomniany powyżej tryb iA. Filmy rejestrowane są z szybkością 30 fps, a ich maksymalna rozdzielczość to 1280 x 720p.
Wśród oferowanych przez cyfrówkę programów tematycznych fotografowania znalazł się program Pin Hole oraz Film Grain, imitujące efekty filmowe.

Obraz
© Panasonic Lumix DMC-FZ28 (fot. IDG)

Cenę aparatu ustalono na 1699 zł.

Zestawienie wybranych parametrów technicznych nowości Panasonic prezentujemy w poniższej tabeli.

Obraz
© (Tabela porównawcza nowych aparatów Panasonic Lumix)

Więcej informacji: Panasonic - http://www.panasonic.pl

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)