Nowe kamery Handycam Sony z potrójną stabilizacją

Nowe kamery Handycam Sony z potrójną stabilizacją

08.07.2009 11:24, aktual.: 08.07.2009 11:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sony wprowadza na rynek flagowe kamery Full HD HDR-CX520VE/505VE z przetwornikiem
Exmor R CMOS, obiektywem Sony G i pierwszym na świecie
stabilizatorem obrazu SteadyShot kompensującym drgania w trzech kierunkach.*

Nowe flagowe modele kamer Sony HD Handycam - HDRCX520VE i 505VE - oferują wysoką jakość obrazu w standardzie HD, zaawansowane rozwiązania funkcjonalne i ciekawe wzornictwo. Zastosowane w nich funkcje ułatwiają kręcenie filmów i wykonywanie fotografii w bardzo dobrej jakości.

Niewielka obudowa kamery CX520VE skrywa wewnętrzną pamięć o pojemności 6. GB, wystarczającej do nagrania do 25 godzin filmu Full HD z 5.1-kanałowym dźwiękiem przestrzennym (model CX505VE ma 32 GB pamięci - do 12 godzin). Możliwe jest także rozszerzenie pamięci poprzez karty Memmory Stick.

Obraz
© (fot. Sony)

Kamery Handycam CX520VE/505VE są oparte na najnowszych rozwiązaniach firmy Sony w dziedzinie przetworników obrazu, przyrządów optycznych i techniki procesorowej. Optymalne dopasowanie tych trzech kluczowych elementów przekłada się na jakość obrazu szczególnie wsłabych warunkach oświetlenia.

Za jakość obrazu odpowiedzialny jest przetwornik Exmor R CMOS o wysokiej rozdzielczości. W tym opracowanym przez Sony mikroukładzie wykorzystano wydajną matrycę ClearVid, która pozwala przechwycić więcej światła niż przetworniki o standardowej konstrukcji. W efekcie rejestrowany film Full HD charakteryzuje się czystym obrazem i zawiera więcej szczegółów. Odznacza się dobrym kontrastem i żywą kolorystyką, podobnie jak fotografie o efektywnej rozdzielczości osiągającej 1. megapikseli. Różnica ta staje się naprawdę widoczna na zdjęciach wykonywanych w słabo oświetlonych pomieszczeniach lub w zapadającym mroku.

Pełne wykorzystanie potencjału przetwornika Exmor R nie byłoby możliwe bez najnowszego procesora obrazu Sony. Do jego zadań należy dalsze osłabienie szumów przy zachowaniu maksymalnej szczegółowości i naturalnej kolorystyki obrazu.Uzupełnienie możliwości utrwalania i przetwarzania obrazu przez przetwornik Exmor R CMOS i procesor BIONZ stanowi obiektyw Sony G. Zastosowanie zaawansowanych elementów optycznych, takich jak soczewki sferyczne czy szkło ED (o bardzo małej dyspersji) przekłada się na czystość i ostrość obrazu, duży kontrast i mniejsze przekłamania barw. Uzyskanie dobrego wyglądu nieostrych fragmentów obrazu ułatwia 6-listkowa przysłona - taka sama jak w zaawansowanych obiektywach do lustrzanek cyfrowych Sony α.

Obraz
© (fot. Sony)

W porównaniu ze standardową stabilizacją optyczną SteadyShot, tryb „aktywny”. jest nawet 10x bardziej skuteczny i pozwala na nakręcenie wyraźniejszego, pozbawionego skoków filmu nawet w marszu. Co więcej, nowe modele są pierwszymi na świecie kamerami, które podczas nagrywania obrazu filmowego korygują drgania kamery w 3 kierunkach (stan na lipiec 2009 r.). Kompensacja obejmuje zarówno kołysanie kamery, jak i jej drgania w pionie i w poziomie. W efekcie nakręcony film jest bardziej stabilny.

Technologia rozpoznawania twarzy umożliwia teraz użycie nowej funkcji „dotknięcia twarzy”, nadającej priorytet wybranej osobie. Wystarczy dotknąć na ekranie wybranej twarzy, a kamera automatycznie zoptymalizuje ustawienia ostrości, balansu bieli, ekspozycji w celu zapewnienia najlepszego wyniku.

Podczas podróży wewnętrzny odbiornik GPS kamery CX520VE / 505VE rejestruje odebrane z satelitów dane geolokalizacyjne. Pozwalają one wyświetlić aktualną pozycję w trybie widoku mapy na 3-calowym ekranie Clear Photo LCD plus. Po powrocie do domu dostarczony program Picture Motion Browser umożliwia wyświetlanie nagrań i fotografii oraz prześledzenie trasy podróży.

Dzięki funkcji odtwarzania głównych scen nagrania można automatycznie tworzyć minifilmy złożone z wybranych ujęć i fotografii wzbogaconych profesjonalnie wyglądającymi efektami i wybranym podkładem muzycznym. Jest to prosty sposób na efektowne zaprezentowanie najciekawszych fragmentów - bez użycia komputera ani umiejętności montażu nagrania. W pamięci kamery można zapisać 8 „scenariuszy”. takich filmów do późniejszego wykorzystania.

Nowością w rodzinie Handycam jest automatyczne przekształcanie przez kamery CX520VE / 505VE sygnałów wideo z przeplotem na sygnał 50. (kolejnoliniowy), przeznaczony do reprodukcji przez interfejs HDMI na telewizorze z trybem 1920x1080/50p.

_ *Jako pierwszy na świecie korygujący drgania kamery w 3 kierunkach podczas nagrywania obrazu filmowego (stan na lipiec 2009 r., badanie Sony) _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)