Nowa, bardzo wydajna karta graficzna Sappihre Radeon HD 7970

Nowa, bardzo wydajna karta graficzna Sappihre Radeon HD 7970

Nowa, bardzo wydajna karta graficzna Sappihre Radeon HD 7970
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
10.01.2012 10:27

Sappihre wprowadziło na rynek wyczekiwaną kartę graficzną z serii 7000. Radeon HD 7970 bazuje na układzie o nazwie kodowej Tahiti z nową, wektorowo-skalarną architekturą GCN (Graphics Core Next), która odciąża CPU od skomplikowanych obliczeń w jeszcze większym stopniu niż architektura VLIW i sprawia, że obliczenia równoległe są wykonywane szybciej i sprawniej. To także pierwszy na świecie procesor graficzny wykonany w 28nm procesie produkcyjnym. Dzięki tym innowacjom Radeon HD 7970 to najszybsza na rynku karta oparta na jednym GPU.

Urządzenie wyposażono w 3GB pamięci GDDR5 na szynie 384-bit, 204. procesory strumieniowe, 128 jednostek teksturujących i 32 jednostki ROP, a także w 4,3 mld tranzystorów. W praktyce oznacza to 3788 gigaflopów mocy obliczeniowej, szybkość wypełniania teksturami równą 118,4 gigatekstur/s oraz 256 GB/s przepustowości pamięci.

Dla lepszego zobrazowania parametrów HD 797. warto wspomnieć o wydajności w grze Battlefield 3: to karta jednoprocesorowa, która jest w stanie zapewnić graczowi płynną rozgrywkę w trybie Eyefinity w rozdzielczości 5760x1080, z włączonymi ustawieniami na poziomie Ultra (bez funkcji wygładzania krawędzi).

Referencyjne taktowanie rdzenia HD 797. wynosi 925MHz, a pamięci 1375MHz, przy czym pierwsze testy wykazały, że układ Tahiti daje ogromne pole do popisu entuzjastom overclockingu. Możliwe jest więc znaczne przetaktowanie zegara GPU.

Na PCB HD 797. zainstalowano dwa złącza zasilające - 8-pinowe oraz 6-pinowe - dzięki czemu nawet najambitniejszym entuzjastom podkręcania nie zabraknie mocy. Oprócz tego specjalnie dla nich na karcie zaimplementowano 2 BIOS-y, z czego jeden został zabezpieczony przed zapisem.

Radeon HD 797. jest również pierwszą kartą graficzną umożliwiającą jednoczesne wyświetlanie do 6 oddzielnych obrazów z osobnym dźwiękiem.

Dodatkowo SAPPHIRE HD 797. wyposażono także w inne, zupełnie nowe lub usprawnione funkcje:
- Zero Core Power pozwala ograniczyć pobór energii przez kartę graficzną poprzez zmniejszenie taktowań do minimalnych wartości: Sapphire HD 797. pobierze tylko około 3W przy wygaszonym ekranie w trybie bezczynności i około 15W podczas wyświetlania statycznego obrazu. Co więcej, w trybie QuadCrossFireX Zero Core Power wyłączy podrzędne urządzenia (wraz z ich chłodzeniami), dzięki czemu będą one pobierać tylko po kilka wat.

- PowerTune odpowiednio zarządza taktowaniami oraz sekcją zasilania, by w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości karty. Technologia PowerTune gwarantuje też bardziej stabilną pracę sprzętu i wydłuża żywotność układu zasilania, co przekłada się na dłuższą bezawaryjną pracę urządzenia.

- PRT (Partially Resident Textures) poprawia jakość generowanych obrazów poprzez wykorzystanie ogromnych, szczegółowych tekstur, których niewidoczna część nie jest ładowana do pamięci lokalnej,

dzięki czemu procesor graficzny zostaje częściowo odciążony od obliczeń

- APP Accelaration wspomaga działanie wymagających aplikacji

Ponadto w przypadku HD 797. zaimplementowano następujące rozwiązania i usprawnienia:

- zapewniono pełną zgodność z bibliotekami DirectX 11.1 i OpenCL 1.2, Windowsem 8 oraz z interfejsem programowania aplikacji Direct Compute 11.1
- poprawiono jakość filtrowania anizotropowego
- zagwarantowano pełną zgodność ze złączem PCI-Express w standardzie 3.0
- zastosowano standard HDMI 1.4a wspierający projekcję stereoskopowego obrazu 3D przy odświeżaniu 120Hz (po 60Hz na każde oko) i umożliwiający podłączenie projektorów 4K nowej generacji za pomocą pojedynczego wejścia HDMI 1.4a lub Display Port 1.2 HBR2
- usprawniono UVD (Unified Video Decoder): dodano możliwość równoczesnego dekodowania dwóch sygnałów H.264

Sugerowana cena detaliczna karty Sapphire HD 7970 wynosi 2449 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)