Nie zapłaciłeś rachunku za komórkę? Będziesz miał duży problem

Nie zapłaciłeś rachunku za komórkę? Będziesz miał duży problem

Nie zapłaciłeś rachunku za komórkę? Będziesz miał duży problem
14.06.2010 10:58, aktualizacja: 14.06.2010 15:40

Od 14 czerwca do biur informacji gospodarczych swoich dłużników mogą zgłaszać nie tylko przedsiębiorcy, ale także szpitale, stowarzyszenia, gminy, a nawet prywatne osoby - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Osoby fizyczne będą mogły zgłaszać informacje o dłużniku pod warunkiem, że wcześniej uzyskają tytuł wykonawczy: nakaz zapłaty lub wyrok sądu zaopatrzony w klauzule wykonalności albo rygor natychmiastowej wykonalności. Zadłużenie powinno być przeterminowane co najmniej 6. dni, a jego wysokość musi przekraczać 200 zł gdy dłużnikiem jest konsument, a 500 zł, gdy z płatnością zalega przedsiębiorca.

Na listę niesolidnych dłużników mogą trafić także ci, którzy nie płacą rachunków np. za komórkę czy alimentów. Oznacza to, że jeśli spóźnisz się z zapłatą rachunku telefonicznego operator będzie mógł zgłosić zaległą płatność do BIK-u. W takim przypadku, nie będzie możliwe kupno towarów na raty, zaciągnięcie kredytu czy np. podpisanie umowy z operatorem telewizji, dostawcą internetu itp.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, która właśnie weszła w życie, umożliwia konsumentom budowanie również pozytywnej historii finansowej.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)