Nie zapłaciłeś rachunku za komórkę? Będziesz miał duży problem

Nie zapłaciłeś rachunku za komórkę? Będziesz miał duży problem

14.06.2010 10:58, aktual.: 14.06.2010 15:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 14 czerwca do biur informacji gospodarczych swoich dłużników mogą zgłaszać nie tylko przedsiębiorcy, ale także szpitale, stowarzyszenia, gminy, a nawet prywatne osoby - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Osoby fizyczne będą mogły zgłaszać informacje o dłużniku pod warunkiem, że wcześniej uzyskają tytuł wykonawczy: nakaz zapłaty lub wyrok sądu zaopatrzony w klauzule wykonalności albo rygor natychmiastowej wykonalności. Zadłużenie powinno być przeterminowane co najmniej 6. dni, a jego wysokość musi przekraczać 200 zł gdy dłużnikiem jest konsument, a 500 zł, gdy z płatnością zalega przedsiębiorca.

Na listę niesolidnych dłużników mogą trafić także ci, którzy nie płacą rachunków np. za komórkę czy alimentów. Oznacza to, że jeśli spóźnisz się z zapłatą rachunku telefonicznego operator będzie mógł zgłosić zaległą płatność do BIK-u. W takim przypadku, nie będzie możliwe kupno towarów na raty, zaciągnięcie kredytu czy np. podpisanie umowy z operatorem telewizji, dostawcą internetu itp.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, która właśnie weszła w życie, umożliwia konsumentom budowanie również pozytywnej historii finansowej.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)